Facebook Google+ Twitter

Można skarżyć strajkujące szpitale

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-07-04 07:33

Zdaniem mec. Marii Wentland-Walkiewicz, łódzkiego adwokata, specjalizującego się m.in. w sprawach błędów w sztuce lekarskiej, strajki lekarzy w szpitalach mogą zaowocować pozwami pacjentów do sądów cywilnych - wobec szpitali.

7 lekarzy i 2 pielęgniarki głoduje w Szpitalu Specjalistycznym im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej. / Fot. PAP/Andrzej GrygielMoże do tego dojść, jeśli szpital odmówi choremu leczenia i badań i będzie on musiał skorzystać z płatnej służby zdrowia. Możliwe także, że z pozwem wystąpi chory, który oceni, że np. stres wywołany ewakuacją do innego szpitala czy przesunięciem terminu operacji pogorszył jego stan zdrowia.

– Szpitale jako samodzielne jednostki odpowiadają wobec pacjentów za nieprawidłowy proces leczenia, a strajk nie jest okolicznością, która ich zwalnia z tej odpowiedzialności – mówi mec. Wentland-Walkiewicz. – Szanse na wygranie sprawy w sądzie oceniam jako bardzo duże. Trudniej będzie w drugim przypadku – udowodnić, że na skutek stresu pogorszył się stan zdrowia pacjenta, ale takiej sytuacji też nie można wykluczyć.

Jak podkreśla mec. Walkiewicz, skoro płacimy składki na ubezpieczenie zdrowotne, musimy mieć zagwarantowaną pomoc państwowej służby zdrowia. Szpitale dostają przecież na ten cel pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia. Tak samo jak płacąc autocasco za samochód, nie obchodzi nas, czy zastrajkuje PZU.

– Rząd zdaje sobie z tego sprawę, gdyż, jak słyszałam, zamierza zatrudnić w strajkujących szpitalach lekarzy ze szpitali wojskowych i MSW, które podlegają Ministerstwu Zdrowia, a także lekarzy z zagranicy – mówi mec. Walkiewicz.

Mecenas Ewa Golańska, radca prawny w łódzkim Narodowym Funduszu Zdrowia, twierdzi, że nie dotarły do niej sygnały od pacjentów, którzy chcą skarżyć strajkujące szpitale. Jak mówi radca prawny NFZ, pacjent, który czuje się pokrzywdzony, ma prawo wystąpić do sądu cywilnego z roszczeniem o odszkodowanie za pogorszenie stanu zdrowia i zadośćuczynienie za przeżyty stres. Jeśli natomiast uzna, że nieudzielenie mu pomocy lekarskiej przyczyniło się do zagrożenia życia, może skierować sprawę do prokuratury.

Pacjenci muszą jednak sami dochodzić swoich praw. NFZ stoi na stanowisku, że nie będzie tu stroną.

(lesz.)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.