Facebook Google+ Twitter

Można zwiedzać barak, z którego rozpoczęła się Wielka Ucieczka

Replika baraku 104, z którego w nocy z 24 na 25 marca 1944 r. rozpoczęła się Wielka Ucieczka tunelem "Harry", stoi już na terenie żagańskiego Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych. Budynek został wykonany przez brytyjskich wolontariuszy przy współpracy z Polakami. Jutro uroczyste otwarcie z udziałem zagranicznych gości.

Przed budynkiem Muzeum pomnik poświęcony jeńcom Stalagu VIII C. / Fot. Jola PaczkowskaPrzypomnijmy. W 1939 r. w Żaganiu utworzono Stalag VIII C przeznaczony dla podoficerów i szeregowych żołnierzy wojsk lądowych. Przebywali tu Polacy, Belgowie, Francuzi, Brytyjczycy, Grecy, Jugosłowianie oraz żołnierze z Armii Czerwonej. Od 1943 r. także jeńcy włoscy, a w 1944 r. słowaccy i 101 powstańców warszawskich.

W sąsiedztwie Stalagu VIII C był też Stalag Luft III - obóz przeznaczony dla pilotów i członków załóg samolotów z USA i brytyjskiego Royal Air Force (RAF). W RAF walczyli piloci z Wielkiej Brytanii, ale i z Australii, Nowej Zelandii, RPA, Kanady oraz krajów europejskich Czech, Francji, Norwegii, Belgii, Holandii, Litwy, Grecji oraz Polski. Jeńcy takich też narodowości znaleźli się w tymże obozie.

W 1944 r. ze Stalagu Luft III uciekło 80 jeńców, przedstawicieli 13 narodowości, w tym Polacy. 111 m tunelem "Harry", wydrążonym przez kanadyjskich górników-lotników, który zaczynał się w baraku 104.

Makieta tunelu Harry przykryta przezroczystą pleksą. Zdjęcie z maja 2008 r. / Fot. Jola PaczkowskaSzkielet symbolicznego baraku 104 nad repliką tunelu Harry. Zdjęcie z maja 2008 r. / Fot. Jola PaczkowskaTylko dla trzech z nich ucieczka zakończyła się sukcesem. Pozostałych złapano, 50 z nich na rozkaz Hitlera zamordowano. W 1971 r. na terenach obozów jenieckich powstało Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych, w celu upamiętnienia wszystkich jeńców przebywających w różnych okresach historii w żagańskich obozach.

Od tamtej pory do Żagania przyjeżdżają goście z całego świata. Niestety, nie ma już żywych świadków Wielkiej Ucieczki. Gdy Brytyjczycy zobaczyli fragment dawnego baraku 104 i krawężniki wytyczające tunel ucieczkowy "Harry" zdj.9 i 10, uznali, że trzeba zrobić coś więcej, aby upamiętnić tak ważne dla nich miejsce. Założyli stronę internetową i zbierali pieniądze.

*****

Barak, który od jutra będzie można zwiedzać, podobno jest o połowę krótszy od oryginalnego, ma 12 x 26 m, sześć izb na wzór tych, w których mieszkali jeńcy w Stalagu Luft III. Wejście do tunelu "Harry" znajdowało się w tym baraku pod żelaznym piecem. W przyszłości będzie można tu spróbować wyczołgać się spod takiego pieca na zewnątrz. Już dziś natomiast można wejść do repliki tunelu i przejechać się w nim na takim samym drewnianym wózku, jak jeńcy w 1944 r.

Tablica informująca o replice tunelu Harry. / Fot. Jola PaczkowskaBrytyjscy wolontariusze - z terenu całej Wielkiej Brytanii, od Szkocji aż po południowe wybrzeże (także kobiety) - przywieźli drewniane elementy i zajęli się montażem, Polacy wykonali fundamenty i podmurówkę, wstawili okna, zrobili dach.

Kiedy byłam w kwietniu br. na terenie dawnego obozu, zauważyłam ślady wandali. Wtedy nie miałam pojęcia, co się tutaj wydarzyło. Otóż, jak się później dowiedziałam z prasy, w lutym cztery gimnazjalistki urządziły tu sobie libację i poniszczyły tablice współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Na niektórych z nich do dziś są widoczne "autografy" wandalek - zdj.8

Jedna z 30 tablic - informująca o replice baraku 104. / Fot. Jola PaczkowskaNa rozległym terenie byłego obozu trudno zauważyć takie zdarzenia, dlatego m.in. barak stanął obok muzeum, a nie w lesie, w miejscu gdzie stał naprawdę, czyli ok. 1,5 km stąd. Tu będzie bezpieczniej, ale i łatwiej będzie podłączyć prąd i inne potrzebne media. A atrakcji podobno będzie przybywać.

Zobacz też:
To tu miała miejsce Wielka Ucieczka
Mauzoleum zamordowanych lotników - uczestników Wielkiej Ucieczki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 19.08.2008 21:44

ja trochę pewnie po czasie, ale Jolu - masz u mnie plus!

Komentarz został ukrytyrozwiń

O uroczystym otwarciu: http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080818/POWIAT17/664297451

Komentarz został ukrytyrozwiń

kuszące, kiedyś się tam wybiorę

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podziwiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

;-)+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.