Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6813 miejsce

MP40 "Schmeisser " nie jest patentem Schmeisser'a!

Większości ludzi Schmeisser kojarzy się z MP40. Jak się jednak okazuje Machine Pistole 40, nie był zaprojektowany przez żadnego z dwóch Schmeisser'ów.

MP40 "Schmeisser" ze złożoną kolbą. / Fot. world.guns.ruMP40, czyli Maschinenpistole 40 zaprojektowany był przez Heinrich'a Vollmer'a. Czyli MP40 powinien nazywać się Vollmer lub Erma Werke - firma w, której go składano. Jednak jak legenda głosi, amerykański żołnierz podniósł jedno MP40. Nie wiadomo czy w sklepie z bronią, czy jakiś Niemiec mu go pożyczył i czy w ogóle ten Niemiec żył, gdy Amerykanin sobie oglądał tę pukawkę. W każdym razie Amerykanie uznali, że skoro na magazynku jest napisane Schmeisser to tak ta broń się nazywa. Żaden z nich nie wpadł na to, że Schmeisser tylko posiada patent na magazynek, a nie cały pistolet maszynowy Vellmer'a.

Zmodyfikowany Bergmann / Schmeisser MP-18/I, 20-pestek w magu. / Fot. world.guns.ruJednak Louis Schmaisser w 1918 zaprojektował MP 18, kaliber 9mmx19 Parabellum (ten sam kaliber co Luger 9mm). MP18 jest pierwszym znanym mi pistoletem maszynowym. Do złudzenia przypomina brytyjskiego Stena Mk. II (kaliber 9x19mm), a raczej to Sten przypomina osiemnastkę - odstający na bok magazynek. STEN Mk.IIS (STEN Mark 2 Silenced/Z tłumikiem) submachine gun - SMG to angielsku oznaczenie pistoletu pół-automatycznego typu Sten, UZI, MP5. / Fot. world.guns.ru Sten jako jedyny zachował oryginalny kaliber niemieckiego taty. Ten sam kaliber był używany przez MP40, więc ze strategicznego punktu widzenia wybór tego samego kalibru jest dobrym rozwiązaniem. Dla niezorientowanych dodam, że pozwala to na użycie amunicji wroga, gdy przejmie się jego zasoby. Nazwa Sten pochodzi od nazwisk projektantów: Shepard i Turpin, oraz nazwy firmy Enfield, ich pracodawcy.

Bergmann / Schmeisser MP-18/I SMG, 32-nabojowy okrągły mag. / Fot. world.guns.ruMP 18 w pewien sposób wygląda także jak starszy brat amerykańskiego Thompson'a (Tommy Gun) kaliber 45 cala - ten sam co Colt 1911, i rosyjskie PPSh 7,62mm x25. wczesny Shpagin PPSh-41 / Fot. world.guns.ru PePeSha według mnie jest "zerżnięta" z Thompsona, chociaż Rosjanie, tak jak Brytyjczycy twierdzą, że sami wymyślili swoje zabawki. Do tych dwóch alianckich maszynek podobny jest także Erma EMP 35, projekt Velmerra.

Thompson "Tommy Gun" 1921 .45 / Fot. world.guns.ruErma EMP 35 / Fot. world.guns.ru

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Juzef
  • Juzef
  • 27.11.2010 17:00

Nie ma możliwości edycji, więc musze pisać kolejną wiadomość. Nurtuje mnie pytanie, czemu autor nie pisze poprawnie po polsku? Nie mam takiego czegoś w polskim nazewnictwie jak "PPSH" Jest pistolet maszynowy PPSz wz.41. Pisanie, że pepesza (PePeSha????) jest zerżnięta z Thompsona woła o pomstę do nieba. Czy tak trudno znaleźć w necie zdjęcia i schematy obu tych broni.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Juzef
  • Juzef
  • 27.11.2010 16:54

Bzdura, pepesza nie jest kopią Suomi. Sowieci zerżneli maazynek bębnowy, któy i tak od 1942 roku zastępowali łukowym

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdaje sobie sprawę, że 38 był pierwszy, nie wspomniałem o tym ponieważ większość ludzi używających nazwy Schmeisser myśli 40stce.

Dziękuję bardzo za informację o Suomi.

Ma pan rację, niemieckie wojska nie używały nazwy Schmeisser, myślę, że powód był prosty. Wiedzieli kto robi ich broń.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wcześniej był jeszcze MP-38 http://pl.wikipedia.org/wiki/Pistolet_maszynowy_MP_38

MP-40 był jego modyfikacją. Ale faktem jest, że ów błąd w nazewnictwie (Schmeisser) rozpanoszył się na świecie i trwa do dzisiaj.

Ale z tego co czytałem, niemieckie wojsko nie używało tej nazwy tylko MP-38 lub MP-40

A tak przy okazji.Słynna sowiecka pepesza była kopia fińskiego pistoletu maszynowego SUOMI http://pl.wikipedia.org/wiki/Pistolet_maszynowy_Suomi

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.