MP w Siatkówce Plażowej - Finały Plaża Open 2016 w Zamościu

Tadeusz Kowalski
Na Rynku Wielkim w Zamościu rozegrano decydujące pojedynki przedostatniego turnieju Mistrzostw Polski w Siatkówce Plażowej. Wśród pań zwyciężyła para Magdalena Saad z Martyną Wardak, wśród panów Adam Parcej z Bartłomiejem Dzikowiczem.

Niedzielne popołudnie w Zamościu było ucztą dla kibiców siatkówki plażowej. Na Rynku Wielkim rozgrywano bowiem decydujące mecze przedostatniego turnieju Plaża Open 2016: ćwierćfinały, półfinały i finały, które bezpośrednio były transmitowane przez TVP Sport. W przerwach między pojedynkami nie zabrakło licznych konkursów i pokazów dla licznie zgromadzonych widzów.

W turnieju pań pojedynek finałowy rozegrały Martyna Wardak, która po raz pierwszy grała razem z Magdaleną Saad z parą Blachotrapez AZS Uniwersytet Jagielloński Magdalena Rapacz-Matras i Sandra Szychowska. Pojedynek był bardzo wyrównany i do rozstrzygnięcia potrzebny był tiebreak. Ostatecznie zwyciężyła para Wardak-Saad 2:1 (17:21, 22:20, 15:8).
Brązowe medale zdobyły Natalia Gruszczyńska i Agnieszka Adamek, które w meczu o 3. miejsce okazały się lepsze od Michaliny Tokarskiej i Justyny Tylutki.

Równie emocjonujące były pojedynki panów. W spotkaniu finałowym para Mateusz Łysikowski i Mateusz Paszkowski (reprezentanci Polski na mistrzostwach świata U21) spotkali się z parą Adam Parcej i Bartłomiej Dzikowicz. Tym razem górę wzięło doświadczenie i to zawodnicy Aluronu Parcej/Dzikowicz zwyciężyli w dwóch setach, do 19. i do 15.
W meczu o trzecie miejsce para Gregorowicz/Kańczok uległa parze Kujawski/Kwasowski 1:2 (21:16, 17:21, 8:15).

Organizatorzy bardzo chwalili organizację turnieju w Zamościu, znakomite warunki pobytu oraz licznie zebraną i głośno dopingującą publiczność, niewykluczone więc, że w przyszłym roku Zamość ponownie będzie gościł najlepsze siatkarskie pary. Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk zadeklarował, że będzie się ubiegał o przyznanie miastu organizacji turnieju w 2017 r.
Kolejny i ostatni już turniej cyklu rozegrany zostanie w Białymstoku na Plaży Dojlidy w dniach 29-31 lipca.