Facebook Google+ Twitter

MPK dla studenta - Wrocław najtańszy!

Spośród największych akademickich miast Polski Wrocław zdecydowanie wysuwa się na prowadzenie jako najtańsze miasto komunikacyjne. Wyprzedza między innymi Kraków, Gdańsk czy Łódź. Najwięcej za korzystanie z usług komunikacji miejskiej trzeba płacić w stolicy.

Ceny biletów / Fot. Rafał RozmusPrzy ograniczonym budżecie studenta ceny biletów komunikacyjnych pełnią istotną rolę. Czasami zajęcia prowadzone są w różnych częściach miasta, jak np. w przypadku Uniwersytetu Wrocławskiego i, aby zdążyć z jednych wykładów na drugie, trzeba wsiąść do autobusu lub tramwaju. Alternatywą może być rower, ale zimą ciężko na nim jeździć. Wtedy jedynym ratunkiem jest komunikacja miejska. Warto więc zastanowić się nad kupnem biletu semestralnego. Prawie wszystkie większe miasta oferują takie bilety po specjalnych cenach dla studentów.

Wśród pięciu największych miast akademickich najtańszą komunikację oferuje Wrocław. Tutaj za 5-miesięczny semestralny bilet ulgowy zapłacimy 185 zł. Podobna cena biletów obowiązuje w Łodzi, bo jest tylko o 1 zł wyższa.

Na trzecim miejscu znalazł się Gdańsk, a na czwartym Kraków. W tym ostatnim za 5-miesięczny bilet musimy zapłacić aż 355,20 zł. Uprawnia on jednak do poruszania się w strefie miejskiej i podmiejskiej we wszystkie dni tygodnia.

Najdroższa spośród wszystkich miast jest stolica. Widać to szczególnie wtedy, gdy porównamy ceny biletów jednorazowych. Za bilet ulgowy musimy zapłacić 1,40 zł, a normalny kosztuje dwukrotnie więcej. Dodatkową złą wiadomością dla warszawskich studentów jest liczba pracujących tutaj kontrolerów. W porównaniu z innymi większymi miastami jest ich dużo więcej. Przykładowo we Wrocławiu jazda na gapę stoi na porządku dziennym. Jak wynika z szacunków komisji komunikacji wrocławskiej rady miejskiej ponad połowa pasażerów jeździ bez biletów. Ceny biletów / Fot. Rafał Rozmus

W trosce o ukrócenie procederu jazdy bez biletu prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz, obiecał uczniom i studentom wprowadzenie tańszych biletów semestralnych. I rzeczywiście trafiły one do kiosków we wrześniu tego roku, jednak uprawnieni do korzystania z tańszych biletów są jedynie studenci studiów stacjonarnych. Wybuchła gorąca dyskusja o podziale na gorszych i lepszych studentów. Wojewoda w trosce o los studentów zaocznych zaskarżył uchwałę rady miejskiej jako niezgodną z prawem. Skarga wojewody czeka na odpowiedź rady miejskiej. Jeśli nie nadejdzie ona do 24 września, do sprawy włączy się prokuratura. W wyniku zamieszania wielu studentów boi się kupować bilety semestralne, gdyż mogą one zostać unieważnione. Obecnie miesięczny bilet ulgowy (dla studentów stacjonarnych) we Wrocławiu kosztuje 20 zł i uprawnia do korzystania z przejazdów na dwóch dowolnych liniach (normalnych, pośpiesznych, nocnych).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

W Łodzi jest jeszcze jedna opcja a nawet dwie. A) Bilety semestralne: IMIENNE TRASOWANE 85,00 (4 m-ce) 106,00 (5 m-cy). B) Normalne bilety miesięczne: IMIENNY TRASOWANY 28,00 (U) oraz IMIENNY NA WSZYSTKIE LINIE 44,00 (U). Można by jeszcze dodać te kupowane u kierowców i motorniczych...

Ale to tak w kwestii dopełnienia :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Drogi Łukaszu Kłosiński!
Bardzo proszę bez zarzutów:) nie mam fałszywych danych, tylk podałem ceny biletów na okaziciela!A Ty podałeś ceny biletów imiennych!Wszystko jest do sprawdzenia, proszę wejdź na stronę, którą na pewno dobrze znasz: http://www.ztm.waw.pl/?c=110&l=1. Pozdrawiam, Rafał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W jakich obcych miastach? W Gdańsku się urodziłam i żyłam 18 lat, a w Krakowie zaczynam III rok studiów...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pawle jak Częstochowa to miato przyjazne studentom to ja wyglądam jak dziadek mróz :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tych w Krakowie nie będę wymieniać :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Być moze:) ...a jeszcze Wyższa Szkoła Zarządzania:) Kurcze, ale ich duzo!:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wyraźnie skupiła się na publicznych. Ja też poza GWSH nie potrafię wymienić innych szkół wyższych w Gdańsku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Damian, z tego co wiem, to ze wzgledu na bliskosc akademików, mało który student w Cz-wie kupuje bilet MPK. Jesli chodzi o wynajmowanie mieszkan, to tez robia to zwykle w okolicach swojej szkoly.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pawle mamy tyle szkół ale niech studenci mają coś taniej.Wiesz jakie jest nasze MPK

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dopisalem jeszcze Polonijną, bo mi uciekla:) Skoro kolezanka była/jest z Częstochowy, to troche dziwne, ze nie wie jakie ma szkoly wyższe w mieście:)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.