Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14547 miejsce

MPK Łódź znów odmładza swój tabor

Już wkrótce tabor łódzkiego przewoźnika wzbogaci się o nowe pojazdy. To kolejny etap wymiany autobusów, który kilka lat temu rozpoczęło Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne.

Na środowej prezentacji pojawił się Solaris kursujący codziennie po stołecznych ulicach. Do końca maja pojawi się w Łodzi 25 pojazdów zakupionych przez MPK. / Fot. Materiały prasowe MPK Łódź W ubiegłą środę nastąpiło uroczyste podpisanie umowy na dostawę 25 sztuk niskopodłogowych, przegubowych autobusów marki Solaris Urbino 18, pomiędzy MPK Łódź, a pod poznańską firmą Solaris Bus & Coach S.A.

Dzięki temu Łódź wzbogaci się o kolejne komfortowe pojazdy, które będą mogły wozić pasażerów na najbardziej uczęszczanych trasach. Łącznie na pokład, autobus może zabrać 169 pasażerów, w tym 42 na miejscach siedzących. Poza tym posiadają one tzw. funkcję przyklęku czyli możliwości obniżenia wejścia na przystanku, o około 7 cm. Wszystkie autobusy mają także rampę dla wózków inwalidzkich lub dziecięcych.

W ramach podpisanej umowy, producent na terenie zajezdni, przy ulicy Limanowskiego, wybuduje kompleksową stacje serwisową i przez 10 lat zobowiązuje się do bezpłatnych napraw przegubowych pojazdów. Ułatwi to codzienną eksploatację i zapewni ciągłość użytkowania taboru. Wszystkie przegubowce pojawią się do końca maja tego roku.

Łódź ma najnowocześniejsze autobusy w Polsce


W tej chwili w posiadaniu MPK znajduje się ponad 400 autobusów, z czego większość to pojazdy niskopodłogowe. Przestarzałe Ikarusy, wyprodukowane jeszcze w latach 80-tych, powoli odchodzą do lamusa.

Według danych Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej, średni wiek łódzkiego taboru autobusowego to ponad 7, 5 roku. W tym zestawieniu lepsze są tylko takie miasta jak: Toruń (ponad 6, 5 roku) oraz Bydgoszcz (7 lat). Natomiast Łódź może być dumna ponieważ wyprzedziła takie metropolie jak Warszawa (ponad 11 lat) czy Lublin (ponad 14 lat).

Wielkie zakupy trwają już od 3 lat


W 2005 roku przedsiębiorstwo kupiło dziewiętnaście autobusów Jelcz 121. Warszawscy pasażerowie chwalą sobie Solarisy. Ciekawe czy łódzkim pasażerom przypadną też do gustu? / Fot. Materiały prasowe MPK Łódź Rok później zakupiono trzydzieści Mercedesów Conecto, siedem Mercedesów Citaro, piętnaście Jelczy M121MB oraz zupełną nowość – autobusy Jelcz Vero tzw. midi, których jest w sumie 17 sztuk. W kwietniu ubiegłego roku kupiono pięć 12-metrowych i czternaście 18-metrowych autobusów Volvo 7700 oraz dwanaście 12-metrowych Mercedesów Citaro. Wraz z końcem ubiegłego roku, łódzki przewoźnik wzbogacił się także o dziesięć przegubowych, 18-metrowych Mercedesów 405.

W historii MPK Łódź to pierwsza tak duża wymiana taboru. Plany na najbliższe lata zakładają wymianę 8 procent autobusów rocznie. Od tego roku zacznie się także wymiana taboru tramwajowego. Już wkrótce do Łodzi trafi dziesięć niskopodłogowych tramwajów PESA 122N.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 09.02.2008 16:46

Nie mogę zgodzić się z przedmówcą że "zakupy łódzkiego MPK często polegają na imporcie już wycofanych na zachodzie pojazdów". Od 1994 do 2007 nie kupiło żadnego używanego wozu. Wszystkie zakupy to nowe fabrycznie wozy. Fakt, pod koniec 2007 dokonano zakupu 10 przegubowych wozów w zwiazku z brakiem taboru na komunikacje zastępczą (ŁTR). Ogłoszony kolejny przetarg dotyczy kolejnych nowych pojazdów.
Te 10 używanych wozów to niechlubny wyjatek wynikający z pilnej potrzeby.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszystko to pięknie wygląda na papierze, ale w rzeczywistości nie jest tak słodko. Dane o średnim wieku taboru nie są do końca obiektywne, ponieważ nie uwzględniają ilości pojazdów w danym mieście. Ponadto zakupy łódzkiego MPK często polegają na imporcie już wycofanych na zachodzie pojazdów. No i liczy się jeszcze jakoś dróg oraz stan torowisk; choć tych drugich w Łodzi aktualnie nie ma w ogóle za dużo...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.