Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17895 miejsce

MPK w Ostrowcu Świętokrzyskim: jak świętować, to świętować!

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Ostrowcu Świętokrzyskim nie rozpieszcza swoich aktualnych i potencjalnych pasażerów. Zarząd spółki od lat narzeka na zmniejszającą się liczbę mieszkańców korzystających z usług MPK, a jednocześnie...

Siedziba MPK w Ostrowcu Świętokrzyskim. / Fot. Krzysztof Krzak... jednocześnie nie robi nic, a w każdym razie niewiele, by pozyskać nowych pasażerów. Znakiem firmowym spółki są często zmieniające się rozkłady jazdy, niedopasowanie ich do potrzeb pasażerów, likwidacja bądź poważne ograniczenie połączeń na poszczególnych trasach. Najgorzej sprawa wygląda w soboty, niedziele i dni wolne od pracy. Wówczas świętuje również tabor Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Ostrowcu Świętokrzyskim. Przykład?

Jest niedziela, 8 czerwca 2014 roku, Zielone Świątki. Miejsce akcji: osiedle Rosochy w Ostrowcu Świętokrzyskim, jedno z najdalej położonych od centrum miasta. Przez cały dzień MPK zrealizuje tu jedynie 7 kursów (z tego ostatni na niepełnej trasie, kończący się zjazdem do bazy) w godzinach 11.13 - 15.56 (patrz: screen rozkładu jazdy). Aktywna będzie jedynie linia nr 3, którą można się dostać do Galerii BWA, amfiteatru (tu ma się odbyć organizowany przez Miejskie Centrum KulturyRozkład jazdy ostrowieckiego MPK w dzień świąteczny z osiedla Rosochy. / Fot. screen: Krzysztof Krzak koncert Zespołu Reprezentacyjnego), na pływalnię, do Parku Miejskiego, do kina, Klubu Muzycznego Perspektywy, Galerii Fotografii... Niestety, potencjalnym widzom i słuchaczom pozostaje jedynie taksówka (z taryfą świąteczną, a więc wyższą), transport własny lub własne nogi. Wiele, zwłaszcza starszych, osób zrezygnuje z uczestnictwa w zaplanowanych imprezach, ze względu na brak możliwości dostania się w te miejsca, tym bardziej, że o powrocie autobusem miejskim nie ma nawet co marzyć. Gdyby to była zwykła niedziela sprawa nie wyglądałaby dużo lepiej. Też z osiedla Rosochy nie odjeżdżałyby autobusy linii numer 5 i 12, a "trójka" realizowałaby jedynie 9 pełnych kursów (ostatni, z godziny 17.56, kończyłby się w bazie MPK).

A jak się ma częstotliwość kursowania komunikacji miejskiej w soboty, kiedy można by ewentualnie wybrać się na jakieś imprezy? Z osiedla Rosochy odjeżdżają wtedy autobusy aż trzech linii, przy czym "piątka" kursuje w godzinach 8.01 - 14.36 (w sumie siedem kursów), "dwunastka" - w godzinach 7.31 - 15.43 ("aż" 4 kursy!). I jedynie linia nr 3 działa do 21.48 pod warunkiem, iż nie są to wakacje, bo wtedy od 18.03 zostają ci, bracie, tylko tak zwane "autonogi".

Od września bieżącego roku Zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Ostrowcu Świętokrzyskim zamierza wprowadzić radykalne zmiany: kursować będzie w całym mieście jedynie 10 linii, póki co nie są znane ich szczegółowe trasy ani przybliżone choćby godziny kursowania. Mieszkańcy Rosoch po wieloletnich doświadczeniach z miejskim przewoźnikiem nie mają większych nadziei na poprawę sytuacji. Na szczęście od niedawna w Ostrowcu Świętokrzyskim można zdawać egzaminy na prawo jazdy, więc może to jest jakieś wyjście...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.