Facebook Google+ Twitter

Mrągowskie spotkanie z Aliną Janowską

Aktorka i prezes Stowarzyszenia Gniazdo Alina Janowska była honorowym gościem zorganizowanej w Mrągowie konferencji profilaktycznej "Jak ptaki do Gniazda". §§Spotkanie zorganizowała koordynatorka mrągowskiego oddziału Stowarzyszenia, Teresa Nowacka przy współpracy z Centrum Kultury i Turystyki.

"Dobry duch" Gniazda, czyli ks. Jan Paszulewicz. / Fot. K.EnerlichWsparcie i opieka nad dzieckiem i rodziną to główny temat mrągowskich spotkań. Udział w nich wzięli znani w regionie działacze, na co dzień pracujący z rodzinami. O profilaktyce alkoholowej opowiedział między innymi dyrektor olsztyńskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień, Błażej Gawroński, a o ważnej roli pedagoga jako przyjaciela rodziny - kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Piszu, Elwira Świetlicka.

Praca u podstaw

Nie wystarczy pracować z dzieckiem, trzeba również pracować z rodziną. Temu właśnie poświęcona była piątkowa konferencja.
– Chcemy pokazać, jak ważna jest praca na wielu polach, jak wiele można osiągnąć, pracując ze wszystkimi – mówi organizatorka konferencji, koordynatorka mrągowskiego oddziału Gniazda Teresa Nowacka. W naszym mieście to właśnie stowarzyszenie (obok wielu innych, min. Synapsy) zajmuje się pomocą rodzinnie. W sąsiednim Piszu podobne stowarzyszenie powstało przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Jak mówi jego kierowniczka, Elwira Świetlicka, wyszkolona kadra rozpoczęła pracę z 20 rodzinami i są już pierwsze efekty.

Proboszcz przytula Gniazdo

Alina Janowska z burmistrzem Mrągowa, Otolią Siemieniec. Aktorka na pamiątkę otrzymała album Waldemara Bzury "Mazury". / Fot. Katarzyna EnerlichAktorka Alina Janowska, honorowy gość konferencji, ma na swoim koncie wieloletnie doświadczenie w pracy społecznej i w całym kraju tworzy środowiskowe świetlice pod wspólną nazwą Gniazda. Jedno z nich jest właśnie w Mrągowie. Świetlica Gniazdo działa w budynku parafii św. Rafała Kalinowskiego na os. Grunwaldzkim.

– Cieszę się niezmiernie, że ksiądz proboszcz tej parafii, Jan Paszulewicz jest dobrym duchem Gniazda i że zechciał je do siebie "przytulić" – powiedziała na konferencji burmistrz Mrągowa, Otolia Siemieniec. – Zaś Alina Janowska to człowiek wielkiego serca i bardzo dziękujemy jej za to, co robi dla naszego miasta.

Aktorka otrzymała pamiątkowy album z fotografiami Waldemara Bzury. Fotografie pokazują piękno Mazur - krainy, do której, jak mówi o sobie pani Alina: "wciąż, jak bocian, powraca".
– Moją radością jest, że Gniazdo zagnieździło się właśnie u mnie – dodaje ks. Jan Paszulewicz. – Dzięki dzieciom ze świetlicy nasza plebania ożyła. Teraz jest w niej jak w wielodzietnej rodzinie.

O potrzebie istnienia podobnych do Gniazda świetlic jest przekonany dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Julian Osiecki.
– Działalności na rzecz dzieci nigdy nie jest za wiele – mówi. – Młodzież musi mieć gdzie spędzać czas. Takim miejscem jest Gniazdo.

Kiedy Alina Janowska przeglądała podarowany jej album "Mazury", zapowiedziała, że po jej powrocie do Warszawy trafi on na... stół w salonie.
– W mojej rodzinie jest bowiem zwyczaj, że jeśli ktokolwiek z nas otrzyma jakiś dar, kładzie go na naszym stole. Tam każdy dar ten musi obejrzeć, dotknąć, ucieszyć się nim – opowiada aktorka.

– A dla nas takim darem jest właśnie pani Alina. Zawsze będzie w naszym Gnieździe na honorowym miejscu – zapewniają młodzi uczestnicy zajęć w świetlicy. Ci sami, dzięki którym ożyła plebania na os. Grunwaldzkim.
– Zagnieżdżajacie się u nas jeszcze bardziej! – śmieje się ks. Jan Paszulewicz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

+;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Chętnie dowiedziałabym się jeszcze, Kasiu :-), na czym ma polegać ta praca z rodziną.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.