Facebook Google+ Twitter

"Mroczne serce Hollywood", czyli imperium mafii

"Hollywood jeszcze nigdy nie cieszyło się taką popularnością u mafii. A obie te "instytucje" sprzedają się na całym świecie. Choć każda z nich ma innych zagranicznych dystrybutorów" - twierdzi Douglas Thomson w "Mrocznym sercu Hollywood".

okładka / Fot. wydawnictwo Black PublishingHollywood, największy ośrodek kinematografii, kojarzy się głównie z prestiżem i kasowymi filmami. To marzenie każdego aktora, który chciałby osiągnąć sukces i w świetle fleszy przejść się po czerwonym dywanie. Okazuje się jednak, że Fabryka snów wcale nie jest idealna i ma powiązania z mafią. I właśnie o tym niechlubnym aspekcie pisze Douglas Thomson w swojej książce.

"Mroczne serce Hollywood. Przepych, pistolety i hazard - w środku globalnego imperium mafii" to szokująca publikacja pokazująca związki Hollywood z mafią. Książka podzielona 4 księgi o tajemniczych tytułach: "Kraina baśni", "Fatalne zauroczenie", "Pełnia" oraz "Wąwóz Martwego Człowieka". Każdy rozdział zaczyna się cytatem z danego filmu.

Powiązania Hollywood z mafią zaczęły się już w czasach prohibicji. Zarówno jedna, jak i druga strona czerpała korzyści z nielegalnego alkoholu. Gangsterzy zawierali przyjaźnie z aktorami i producentami, którzy potrzebowali  rozstresować się mocnym trunkiem, a w zamian za to mieli wpływ na to, co widzowie zobaczą w kinie.

Policjanci nie tylko nie próbowali zwalczać przestępczości, lecz także przymykali na nią oko, a nawet ją sami organizowali. W Hollywood pieniądze, polityka i zbrodnia były na porządku dziennym. Jak zauważa Douglas Thomson: w tym miejscu wszystko kręci się wokół dużych pieniędzy. Nie ważne gdzie one są, oni pójdą do piekła i z powrotem, żeby tylko je dostać. Niech ci się przypadkiem nie wydaje, że to jest jakiś pieprzony Disneyland.

Hollywood powstało na takich fundamentach, jak m.in.: hazard, piractwo filmowe, prostytucja, narkotyki, alkohol, nielegalny handel, wymuszenia. W książce padają takie nazwiska jak: Frank Sinatra, Marylin Monroe, Michael Jackson, Charles Manson, Raymond Chandler czy Steven Seagal. A obok nich nazwiska najbardziej wpływowych gangsterów.

Najbardziej byłam ciekawa Franka Sinatry, jednego z moich ulubionych piosenkarzy. Podobno podejrzewano go o kontakty z mafią, a jego karierę wiązano z szemranymi znajomościami. Jednak sam zainteresowany przez całe życie zaprzeczał tym pomówieniom.

Książkę Douglasa Thomsona czyta się w miarę szybko, gdyż jest napisana lekkim językiem i porusza ciekawe tematy. Zaintrygowała mnie szczególnie historia powstania "Ojca chrzestnego" Maria Puzo, który był spłukany oraz ekranizacji tej powieści w reżyserii Francisa Forda Coppoli, który też cierpiał na problemy finansowe. Dowiedziałam się także, jak wyglądało życie Marylin Monroe (wcale nie było takie kolorowe) oraz o niejasnych okoliczności jej śmierci.

Trzeba przyznać, że autor dobrze się przygotował do jej napisania - świadczą o tym rozmowy ze świadkami, fragmenty nagrań oraz pokaźna bibliografia. Dużym atutem tej publikacji są również zdjęcia gwiazd, takich jak m.in. Marylin Monroe, John Travolta, Robert de Niro czy Nicolas Cage. Szkoda, że autor nie pokusił się o stworzenie indeksu osób oraz filmów, który ułatwiłby szukanie. Niemniej jednak polecam miłośnikom mafijnych historii oraz osobom zainteresowanym mroczną stroną Hollywood.

Douglas Thomson jest szkockim dziennikarzem i pisarzem. Regularnie pisze dla największych czasopism na świecie. Spędzi ponad 20 lat w Kalifornii jako zagraniczny korespondent. Na swoim koncie ma także inne publikacje o mafii: "Shadowland" - o amerykańskiej mafii w Londynie, "Mafia Princess", a także biografie: Madonny, Clinta Eastwooda czy Leonarda di Caprio.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Wyszukałam, że to film na podstawie powieści Nathanaela Westa - dlatego myślałam, że chodzi Pani o powieść ;) Ale zapoznam się z jednym i z drugim :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Weroniko - to film.Nagrałam go kila dni temu; sądzę więc, że będą powtórki i trzepa zapolować. Powodzenia :)
http://film.onet.pl/dzien-szaranczy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zanotuję ten tytuł, lubię thrillery, więc na pewno przeczytam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jako uzupełnienie lektury polecam "Dzień szarańczy". Jeden z bardziej wstrząsających thrillerów, ukazujący losy ludzi mniejszego kalibru w tej fabryce szczęśliwości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.