Facebook Google+ Twitter

Mroczny podmiot poznania

Do końca sierpnia w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim czynna będzie wystawa zatytułowana "Naga...i" autorstwa Jacka Jędrzejczaka.

Praca Jacka Jędrzejczaka z cyklu "Naga". / Fot. Krzysztof KrzakWernisaż odbył się w piątkowy wieczór (1 sierpnia), niestety, bez udziału samego Jacka Jędrzejczaka, któremu względy zdrowotne nie pozwoliły na przyjazd do Ostrowca Świętokrzyskiego. A szkoda, bo ten autor, psycholog z wykształcenia, należy do grupy najbardziej interesujących twórców fotografii w naszym kraju. Jego prace prezentowane były na wystawach w Anglii, Argentynie, Luksemburgu czy Hiszpanii. Zagranicą ukazały się też albumy z fotografiami Jędrzejczaka. Ten zatytułowany "Naga", w którym zdjęcia artysty opatrzone zostały tekstami Jacka Santorskiego, uzyskał tytuł Albumu Roku 2005 Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.

Jacek Jędrzejczak z projektu "Książka". / Fot. Krzysztof KrzakPrace zaprezentowane w ostrowieckiej Galerii Fotografii skupione są w czterech rozdziałach przedstawiających kobietę w otoczeniu żywiołów (woda, powietrze, ogień, ziemia).
- Oglądałem w swojej praktyce tysiące aktów - mówił podczas otwarcia wystawy kustosz galerii, artysta - fotografik, Andrzej Łada - ale w większości przedstawiały one kobietę jako przedmiot pożądania. W pracach Jacka Jędrzejczaka natomiast jest ona traktowana jako podmiot poznania, co jest ujęcie nieczęsto spotykanym. Stąd wynika wyjątkowość twórczości tego artysty, pochodzącego z Warszawy, członka Związku Polskich Artystów Fotografików.

Podczas wernisażu. / Fot. Krzysztof KrzakZgodnie z tytułem wystawy, oprócz aktów zaprzyjaźnionych z artystą pań, można w Ostrowcu Świętokrzyskim oglądać także fotogramy Jędrzejczaka pochodzące z innych jego projektów: "Malowane w jidysz" i "Książka". Pierwszy próbuje ocalić od zapomnienia elementy jakże bogatej kultury żydowskiej, drugi, prezentujący stare podniszczone książki, jest alegorią upływającego czasu, przemijania. A takie ujecie tematu z pewnością pobudzi do refleksji wszystkich, którzy zechcą zobaczyć tę interesującą ekspozycję.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

+ i proszę o więcej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

plusik ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.