Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6741 miejsce

Mrówki hurtownice

Czy zastanawialiście się państwo, dlaczego co roku pojawiają się skrzydlate mrówki? Moja babcia mówiła, że pojawiające się na początku lata skrzydlate mrówki zwiastują suszę.

Fragment korytarza napowietrzającego / Fot. Fot. Tadeusz StubeFragment korytarza napowietrzającego / Fot. Fot. Tadeusz Stube Wylot z gniazda tych owadów to nic innego jak lot godowy samic i samców. Po kopulacji samce giną, a samice tracą skrzydła i zakładają nową kolonię. Jest to typowa cecha mrówek gatunku pionierskiego, które jako pierwsze opanowują nowo powstałe nie zajęte jeszcze siedlisko.

Mrówczy temat zainteresował mnie z powodu znalezienia w ogrodzie ogromnego korytarza, prawdopodobnie napowietrzającego gniazdo, który udokumentowałem na zdjęciach i filmie.

Uschnięta tuja od której wszystko się zaczęło / Fot. Fot. Tadeusz StubeA jak odkryłem ten korytarz? Przypadkowo, przy usuwaniu uschniętej tui, którą widać na zdjęciu 3.

Ogród wyłożony został włókniną ogrodową, na której została rozsypana kora dekoracyjna, która ma ograniczyć wzrost chwastów.Ślimak, spacerujący po ściółce z kory / Fot. Fot. Tadeusz StubePo zgrabieniu kory, zwinięciu włókniny, którą widać na zdjęciu 1. i 2., zobaczyłem wspomniany wyżej korytarz. Ogrom tunelu sprowokował mnie do zrobienia zdjęć, a w wolnej chwili przejrzałem encyklopedię, w której wyczytałem skąd biorą się skrzydlate mrówki i jak się nazywają mieszkańcy gniazda, które odkryłem.

Mieszkające w gnieździe mrówki, który odkryłem, nazywają się hurtownice i tak jak wspomniałem wyżej jest to gatunek pionierski. Mieszkają wszędzie w środowisku miast, ogródków, ludzkich siedlisk, najczęściej spotkać można dwa gatunki mrówek: hurtownice czarną i hurtownicę żółtą. Ja w ogródku spotkałem hurtownicę czarną (Lasius niger; link do zdjęć gatunku hurtownice czarne na końcu tekstu.

Mrówki bez przerwy przebudowują swoje gniazdo, kopiąc nowe tunele, korytarze napowietrzające, co ma pozytywny wpływ na glebę, budują nisze, w których gromadzą odchody, resztki pożywienia, martwe mrówki. Po zapełnieniu komory zamykają ją, co dodatkowo użyźnia glebę.
Zwinięta włóknika a pod nią mrówczy korytarz / Fot. Fot. Tadeusz StubeMrówki są drapieżcami, polują na przeróżne owady, są też padlinożercami. Białko z tych owadów pokrywa zapotrzebowanie żywieniowe w ok. 50 proc., resztę wyżywienia stanowią węglowodany w postaci spadzi, którą dostarczają między innymi mszyce.

Spadź jest płynnym odchodem mszyc. To nic innego jak przefiltrowany przez mszycę sok roślinny o zmienionym składzie pokarmowym, posiadający jeszcze wiele składników odżywczych. Żywią się nim nie tylko mrówki, ale także osy, pszczoły i inne owady.

Odsłonięty korytarz, włóknina, i rozsypana kora na włókninie / Fot. Fot. Tadeusz StubeNapisałem tylko kilka ciekawostek o mrówkach, chociaż dowiedziałem się o nich o wiele więcej. Jest też wiele stron w Internecie, które opisują życie mrówek. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do szukania stron poświęconym mrówką i życzę przyjemnej lektury.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Tadeusz, jak zwykle dociekliwy i jak zwykle swoją dociekliwością prowokuje ciekawość poznawania życia w przyrodzie.
Gwiazdki w mrowisko :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.