Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11107 miejsce

Mrówki mówią

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-09 15:24

Mrówki porozumiewają się ze sobą głosem, tak jak ludzie. Do takich wniosków doszli naukowcy z uniwersytetu w Oksfordzie.

Żeby dojść do takiego wniosku zespół badawczy umieścił w mrowisku miniaturowe mikrofony o wielkości 4 milimetrów i nagrał "rozmowy" kilkuset mrówek. Zaobserwowano, że mrówki wydają dźwięki pocierając częścią ciała przypominająca kostkę do gry na cytrze specjalną tarkę chitynową na brzuchu.

Kierujący badaniami profesor Jeremy Thomas wyjaśnił, że fakt wydawania dźwięków przez mrówki znany był entomologom od dawna, ale sądzono, że są tylko sygnały alarmowe. Uzyskane obecnie nagrania pozwoliły ustalić, że królowa wydaje inne dźwięki niż robotnice i żołnierze, przy czym każda z grup, obok wspólnych, wydaje również dźwięki charakterystyczne tylko dla siebie.

Badacze odtworzyli dźwięki królowej i zaobserwowali, że niektóre z nich są oczywistą komendą "gotuj się", po której mrówki-żołnierze zastygają bez ruchu z wystawionymi czułkami i rozwartymi szczękami gotowe ruszyć do ataku jeśli spostrzegą jakikolwiek ruch w pobliżu. Nie ustalono jeszcze w jaki sposób mrówki "słyszą", ale przypuszcza się, że mają organ czuły na wibracje powietrza. Udało się natomiast zaobserwować, że niektóre zwierzęta karmiące się mrówkami wabią je wydając dźwięki imitujące "mowę" królowej.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.