Facebook Google+ Twitter

Mroźna i bezśnieżna zima to problemy dla rolników i sadowników

Zima w tym roku nie spieszyła się z przyjściem. Małe ilości śniegu i mróz nie wróżą niczego dobrego dla rolnictwa.

Śnieg pokrywający rośliny chroni je przed mrozem w zimie i uszkodzeniami na wiosnę, kiedy mamy do czynienia z dużymi różnicami temperatur. / Fot. Remik1977, Domena publiczna http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pole_zima_sluzewo.jpg Śnieg, pokrywający rośliny, chroni je przed mrozem w zimie i uszkodzeniami na wiosnę, kiedy mamy do czynienia z dużymi różnicami temperatur. Niekorzystnie jest, kiedy roślina za dnia zostanie ogrzana, a nocą schłodzona. Brak śniegu to także sucha gleba i zamarzanie korzeni.

Czytaj także: Tak zimno nie było od roku. Do Polski nadciąga lodowate powietrze

Ratunkiem w takiej sytuacji jest woda nagromadzona w górach. Gdyby ją skumulować na jednej powierzchni, jej poziom wynosiłby 2,5 metra. "Teren jezior mazurskich, północna Polska: Bory Tucholskie, Ziemia Lubuska - to miejsca, gdzie nie brakuje wody i nie powinno brakować. Z kolei południe kraju to obszar, gdzie mogą występować powodzie i tak się dzieje" - zaznacza w rozmowie z RMF24.pl hydrolog prof. Maciej Zalewski, dyrektor Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii UNESCO. Małe ilości śniegu i mróz nie wróżą niczego dobrego dla rolnictwa. / Fot. Plismo, Creative Commons 3.0 http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Red-apple.jpg

Obszar, na którym deficyty wody są największe, to środkowa Polska. Tam też jest najwięcej upraw, a brak wody spowoduje słabsze plony, a w konsekwencji wzrost cen żywności.Zobacz także: Relacja z VIII Międzynarodowych Targów Agrotechniki Sadowniczej

Profesor prognozuje, że w kolejnych latach deszczu będzie coraz mniej. Podkreśla, że obserwowane są już zmiany klimatu. Nasz kraj położony jest na styku wpływu klimatu znad Atlantyku, kontynentalnego i znad Morza Śródziemnego. To właśnie te zderzające się masy powodują zmienność klimatu.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Pani Beato z końcówką Pani komentarza zgadzam się całkowicie, reszta to rzecz względna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Bartku, nie zgadzam się z Panem tutaj. To nie decydenci mają mieć więcej wiedzy na temat rolnictwa. Tę wiedzę powinni mieć raczej rolnicy, którym zawsze coś nie pasuje: susza-źle, deszcze-źle, brak śniegu-źle, za dużo sniegu-też źle, brak mrozu-źle, za duży mróz- jeszcze gorzej. Wymieniać mozna do rana. Nasze rolnictwo jest zbyt rozdrobnione , żeby było dochodowe, dlatego- niezależnie od pogody- będziemy do niego dopłacać. Anomalia pogodowe są wygodną wymówką dla naszych rolników. Najlepszy przykład to przykład Pana Papryki. Jego "tunele" to kilka krzywych nieociosanych żerdzi przykrytych folią, a on ma pretensje do rządu, że wiały huraganowe wiatry. Dlaczego nie zbudował czegoś porządnego dla swoich upraw? Natura, dla której nie mamy pokory, da nam jeszcze w d... nie raz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdyby nasi decydenci w kwestii rolnictwa mieli trochę więcej wiedzy o rolnictwie ekstensywnym a nie monokulturowym klęsk było by znacznie mniej.
Uprawy ekstensywne często metodami ekologicznymi maja tę zaletę że są odporniejsze na zmiany klimatu.
A tak co roku mamy hasło klęski raz urodzaju a raz z nieurodzaju. W obu przypadkach po czterech literach dostają rolnicy a władza ma się dobrze.!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak sama pisałam materiał ,dziękujemy za zauważenie problemu , ten rok, jest wprost anomaliami natury, każdy poniesie konsekwencje, wsie będą miały mniejsze plony, miasta ucierpią wysokimi cenami, mój materiał…link
wszystko sprowadza się do jednego, iż człowiek nie ma wpływu na pogodę, na tragedie która zatacza coraz większe kręgi w wielu krajach. Czy brak wody, czy jej nadmiar, czy susza czy zima, wszystko to wielki kataklizm, a my to boleśnie odczujemy tegoroczna pogodę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolka
  • Jolka
  • 29.01.2012 14:31

Tylko co wynika z tego artykułu poza cytatem z rozmowy z Maciejem Zalewskim (nie rmf24.pl tylko Agnieszki Wyderki z rmf24.pl), dwoma zdjęciami z Wiki, i materiałem filmowym Moniki Nidzgorkskiej - Martyniuk z TVR (Agro Flesz)?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.