Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15647 miejsce

Mrugam światłami - ostrzegam przed policją

Słynne "mruganie" światłami w celu ostrzeżenia kierowców przed policją znają chyba wszyscy uczestnicy ruchu drogowego.

 / Fot. .Czy takie ostrzeganie jest w ogóle legalne? Czy ostrzegamy innych „mruganiem”? Czy lubimy, gdy ktoś nas ostrzega? Czy „mruganie” przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach, czy wręcz odwrotnie?

Kilka lat temu w Stanach Zjednoczonych miał miejsce bezprecedensowy proces. Kierowca, który otrzymał mandat za „mruganie”, gdyż „utrudniał pracę policji”, wniósł sprawę do sądu i… wygrał. W uzasadnieniu sąd napisał, że „mruganie światłami innym kierowcom w celu ostrzeżenia ich przed czatującą z radarem na poboczach policją to konstytucyjne prawo każdego Amerykanina”. Mandat został unieważniony, a miało to miejsce w Nahsville w stanie Tennessee.

W naszym kraju, patrząc czysto teoretycznie, takie działanie nie jest zgodne z prawem, gdyż używanie świateł drogowych jest ściśle określone przepisami. A przepisy te mówią, że tak zwanych świateł długich można używać od zmierzchu do świtu, na drogach nieoświetlonych i należy je wyłączać, gdy ktoś jedzie z przeciwka. Wydaje się zatem oczywiste, że „mrugnięcie”, czyli takie użycie świateł choćby przez moment to złamanie przepisów. Policjanci w takiej sytuacji karzą kierowców za… nieuzasadnione używanie świateł drogowych, mogące spowodować oślepienie jadącego z przeciwka i tym samym stwarzanie zagrożenia w ruchu drogowym. Mandat w takim przypadku to 200 zł.

Problem jednak w tym, że takie zachowanie policjanci muszą stwierdzić naocznie, co w praktyce jest niezmiernie trudne, gdyż ciężko sobie wyobrazić, aby mógł to uczynić stojący na poboczu, minięty kilkaset metrów wcześniej patrol. Jednocześnie prawo o ruchu drogowym dopuszcza ostrzeganie światłami w sytuacjach zagrożenia. Powstaje zatem nieco żartobliwe pytanie, co i w jaki sposób można ocenić jako sytuację zagrożenia i czy czyhający w krzakach policyjny radar nie jest swoistym zagrożeniem dla nadjeżdżającego kierowcy i jego portfela. Zresztą sami policjanci przyznają, że przypadki tego typu wykroczeń nie są często karane, choćby właśnie ze względu na trudność dostrzeżenia takiej sytuacji.

Rok temu powstał w sejmie projekt zliberalizowania przepisów, aby takie ostrzeganie nie było w ogóle karalne. Zastanówmy się, czy taka wzajemna „pomoc” kierowców wpływa na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. A jeśli tak, to czy stwarza zagrożenie, czy może sprzyja poprawie tego bezpieczeństwa?

Powiedzmy sobie szczerze, że „mruganie” jest procederem nagminnym, wręcz codziennością na polskich drogach. Wydaje się to nawet zrozumiałe, gdyż obowiązuje nieformalna jedność wszystkich kierowców w stosunku do naszych „wrogów” na drogach, czyli patroli policji z radarami. Jedność ta ma nawet uzasadnienie, zważywszy na fakt, że bardzo często policyjne patrole ustawiają się tak tendencyjnie, aby tylko złapać kierowcę. Tendencyjność ta przejawia się ukrywaniem w krzakach, na odcinkach z nielogicznymi ograniczeniami prędkości, których ciężko jest przestrzegać nawet kierowcom o wybitnych skłonnościach do respektowania przepisów. Solidarność ostrzegawcza więc istnieje i to na skalę masową i nic nie wskazuje na to, aby można było ten proceder nie tylko zlikwidować, ale choćby ograniczyć.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.