Facebook Google+ Twitter

"MS3 Re:akcja", czyli każdy człowiek jest artystą

W ubiegłym tygodniu rozpoczął się prawie dwumiesięczny cykl działań łódzkiego Muzeum Sztuki - tzw. "MS3 Re:akcja". Założeniem akcji jest otwarcie muzeum na zwykłych mieszkańców miasta i włączenie ich w proces twórczy.

Akcja jest przedsięwzięciem o charakterze społeczno-artystycznym, odpowiedzią (stąd "re:akcja") na wykluczenie niektórych grup społecznych (osób niezainteresowanych sztuką z powodu problemów finansowych lub pochłonięcia przez świat konsumpcji) z grona gości muzeum i próbą dotarcia do tych grup, ośmielenia ich wobec sztuki, a nawet włączenia w jej tworzenie. "MS3" (lub "MS sześcian") to trzecia przestrzeń wystawowa, obok MS1, czyli pałacu Maurycego Poznańskiego i MS2 - nowej filii na terenie centrum handlowo-rozrywkowego "Manufaktura". O ile MS2 zostało stworzone z myślą o prezentowaniu sztuki nowoczesnej, MS3 to sztuka tworzona przez zwykłych ludzi - przyjaciół i sąsiadów muzeum. MS3 to również wyjście działań artystycznych poza ściany muzeum, a więc działania w terenie.

Wernisaż otwierający "Re:akcję", 2.04.2009 / Fot. Marcin Polak "Re:akcja" oficjalnie rozpoczęła się 2 kwietnia, nietypową ekspozycją w sali wystaw czasowych filii Muzeum Sztuki przy Ogrodowej. Wystawę otworzył wernisaż w pustej, białej sali, kiedy to właśnie goście wystawy umieścili na ścianach pierwsze dzieła sztuki. Teraz każdy może włączyć się w proces twórczy i mieć swoją wystawę w muzeum - wystarczy mieć pomysł, przyjść i tworzyć, a muzeum zapewni niezbędne materiały. Wystawa zakończy się podsumowaniem, tzw. "finisażem", 24 maja. Kluczowym elementem komunikacji z widzami jest gazeta akcji - tygodnik podsumowujący doraźne efekty prac gości.

Grupa Massmix na Lipowej, 4.04.2009 / Fot. Marcin Polak Do działań "terenowych" zaliczyć należy projekt "Sąsiedzi", będący próbą bezpośredniego dotarcia do mieszkańców, a w szczególności do najbliższych sąsiadów muzeum, czyli mieszkańców osiedla Stare Polesie. W kontaktach z lokalną społecznością pomocna okazała się Grupa Pewnych Osób działająca już od jakiegoś czasu na tym terenie w ramach inicjatywy Lipowa od Nowa. Zgodnie z projektem, różne grupy społeczne wprowadzane są w świat sztuki przez różnych opiekunów. Pan Andrzej Chętko, wykładowca ASP, poprowadzi młodzież z liceum, Łukasz Ogórek (również ASP) - emerytów, Galeria Wschodnia - dzieci ze świetlicy środowiskowej, a fotograf Tomasz Komorowski - grupę fotograficzno-dokumentacyjną, której zadaniem będzie dokumentowanie działa "re:akcyjnych". Z Warszawy przyjechał również Massmix, warszawska grupa street art, znana z angażowania widzów w proces twórczy. Warszawscy artyści mają wprowadzać dzieci i młodzież w świat sztuki ulicznej. I to właśnie prowadzone przez nich dwudniowe (4 i 5 kwietnia) warsztaty oficjalnie rozpoczęły akcję "Sąsiedzi".

Trzecim składnikiem "Re:akcji" jest "Inwentaryzacja (Nie)możliwości". W dniach 9 (początek o 16.30) i 18 kwietnia (11.00), kuratorka projektu Marta Skłodowska, będzie oprowadzała gości po ulicy Gdańskiej. Odwiedzą sklepy i punkty usługowe, w których wystawiono reprodukcje dzieł sztuki, które zaginęły podczas II wojny światowej. Ostatnią częścią cyklu jest "Nienawidzialne miasto" - fragment ogólnopolskiej akcji socjologów i antropologów, którzy od lat dokumentują przejawy kreatywności i fantazji mieszkańców wielkich miast.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Fajna i przyjazna inicjatywa, konkretny tekst. Plus :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.