802 miejsce

MŚ Lahti: Mamy medal! Brązowy Piotr Żyła

Pierwszy medal dla Polski na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym w Lahti zdobył Piotr Żyła, który wywalczył brązowy medal podczas konkursu indywidualnego na dużej skoczni Salpausselka. Wygrał ponownie Stefan Kraft.

Piotr Żyła / Fot. Tadeusz MieczyńskiPonownie złoty medal padł łupem Austriaka - Stefana Krafta, który tym razem na dużej skoczni pokonał ponownie Andreasa Wellingera i Piotra Żyłę. Dla Polaka to największy życiowy sukces w dotychczasowej karierze.

Już pierwsza seria pokazała, że Kraft jest w znakomitej formie. Skoczył 127,5 metra i prowadził po pierwszej serii wyprzedzając o 0,9 punktu Niemca - Wellingera, który uzyskał taką samą odległość co wicelider Pucharu Świata oraz trzeciego Stjernena, który oddał skok na odległość 129,5 metra. Nasi skoczkowie zajmowali miejsca tuż za podium. Kamil Stoch zajmował czwartą lokatę za skok na odległość 127,5 metra i tracił do Krafta 2,9 punktu. Na dwóch kolejnych pozycjach znajdowali się Polacy - Dawid Kubacki (128,5) i Piotr Żyła (127,5). Najsłabiej w pierwszej serii z naszej drużyny spisał się Maciej Kot, który skoczył 123,5 metra i był dopiero 12.

Znacznie lepiej w drugiej serii spisał się Maciej Kot, który poszybował na 126 metr co ostatecznie dało mu szóstą lokatę. Znakomicie natomiast swoją próbę wykorzystał Piotr Żyła, który uzyskał 131 metrów. Był to najdalszy skok w konkursie, który dał Polakowi brązowy medal. Słabsze skoki niestety oddali Dawid Kubacki (123) oraz Kamil Stoch (124,5). Swoich skoków nie zmarnowali natomiast medaliści z pierwszego konkursu na normalnej skoczni. Niemiec Andreas Wellinger skoczył 129 metrów i był bardzo blisko złotego medalu, ale Stefan Kraft zdołał utrzymać prowadzenie po skoku na odległość 127,5 metra i po raz drugi zdobył złoty medal na mistrzostwach świata w Lahti.

Cieszymy się z brązowego medalu Piotra Żyły natomiast to nie tak miało być. Polscy kibice do tej pory mogą być rozczarowani postawą Kamila Stocha, który na normalnej skoczni był tuż za podium, a na dużym obiekcie dopiero 7. Humory Polskim kibicom może jedynie poprawić konkurs drużynowy, który odbędzie się w najbliższą sobotę.

Brązowy medal Piotra Żyły to 27. Polski medal w historii mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Dla wiślanina to trzeci brązowy medal tego koloru. Wcześniej wywalczył taki medal w drużynie w 2013 i 2015 roku. Stefan Kraft natomiast jest piątym skoczkiem, który odniósł dwa zwycięstwa na jednych mistrzostwach. Wcześniej dokonali tego - Norweg Bjoern Wirkola (Oslo 1966), Garij Napałkow z ZSRR (Wysokie Tatry 1970), Hans-Georg Aschenbach z NRD (Falun 1974) i Adam Małysz (Val di Fiemme 2003).