MŚ U-17. Polacy niepokonani po fazie grupowej!

Polacy wciąż zadziwiają podczas mistrzostw świata w kategorii wiekowej do lat 17, rozgrywanych w Hamburgu. Zespół prowadzony przez Jerzego Szambelana pokonał dziś Kanadę i jako niepokonany awansował do ćwierćfinału z pierwszego miejsca w grupie B.

/ Fot. Paweł MajchrzakPierwsza odsłona meczu dość wyrównana, a prowadzenie zmieniało się kilkakrotnie. Wśród Polaków wyróżniali się Grzegorz Grochowski (dwa celne rzuty za trzy punkty) i Michał Michalak. W końcówce Kanadyjczycy "odskoczyli" na pięć punktów i po I kwarcie prowadzili 23:18.

W drugiej odsłonie podopieczni Jerzego Szambelana zdołali odrobić straty i wyjść na prowadzenie (27:26). Obraz gry nie zmienił się w stosunku do pierwszej kwarty - oba zespoły twardo walczyły o każdy punkt. "Biało-czerwoni" mozolnie budowali przewagę punktową nad rywalami i po pierwszej połowie prowadzili 37:30.

Po przerwie Polacy po "trójce" Grochowskiego prowadzili 42:31, Kanadyjczycy zaczęli jednak odrabiać straty i po pięciu minutach na tablicy był wynik remisowy - 45:45. Polacy starali się przełamać opór rywaliw rzutami za trzy punkty (dwa razy celnie rzucał Michalak), w efekcie czego po 30 minutach prowadzili 55:50.

Po celnym rzucie Denga De Cimana Kanadyjczycy na początku czwartej kwarty zniwelowali straty do zaledwie dwóch punktów, a chwilę później wyrównali po rzutach osobistych Duane'a Alexandra. Podopieczni Jerzego Szambelana przez cztery minuty nie potrafili zdobyć punktów, przez co rywale wyszli na prowadzenie 58:55. W odpowiedzi dwa razy za trzy w odstępie kilkunastu sekund trafił Szymkiewicz, cztery "oczka" dołożył Karnowski i "Biało-czerwoni" ponownie objęli siedmiupunktowe prowadzenie (65:58). Polacy kontrolowali wydarzenia na parkiecie, a po akcji 2+1 Mateusza Ponitki prowadzili już 71:61. Rywale nie składali jednak broni i na 36 sekund przed końcem meczu tracili do Polaków zaledwie 4 punkty. Na więcej nie było ich jednak stać. Reprezentacja Polski pokonała Kanadę 75:70 i z kompletem zwycięstw awansowała do ćwierćfinału mistrzostw świata U-17.

Polska - Kanada 75:70 (18:23, 19:7, 18:20, 20:20)

Punkty dla Polski zdobywali:
Michalak 14 (2x3, 7 zbiórek), Karnowski 14 (10 zb.), Ponitka 11 (1), Grochowski 9 (3), Niedźwiecki 9 (1), Szymkiewicz 8 (2), Gielo 5 (8 zb.), Koelner 3 (1), Matczak 2.