MŚ U-17. Polacy wicemistrzami świata

Nie udało się. Reprezentacja Polski koszykarzy do lat 17 uległa w finale mistrzostw świata drużynie Stanów Zjednoczonych 80:111. Srebrne medale to jednak ogromny sukces "biało-czerwonych", który z nadzieją pozwala patrzeć w przyszłość polskiej koszykówki.

/ Fot. Paweł MajchrzakAmerykanie przez większość meczu zdecydowanie prowadzili. "Biało-czerwoni" tylko raz w całym meczu wyszli na prowadzenie (4:0). W pierwszej kwarcie reprezentacja Polski popełniała sporo błędów i tylko głównie dzięki dobrej dyspozycji Piotra Niedźwieckiego i Filipa Matczaka przegrywaliśmy zaledwie 24:29.

W drugiej kwarcie wynik zmieniał się jak w kalejdoskopie. Amerykanie szybkimi akcjami rozbudowywali prowadzenie, po czym podopieczni Jerzego Szambelana mozolnie odrabiali straty. Końcówka pierwszej połowy należała jednak do zespołu USA, który odnalazł swój rytm gry i na przerwę schodził z 17-punktowym prowadzeniem (58:41).

W drugiej połowie Polacy próbowali odrabiać straty, jednak rywale kontrolowali wydarzenia na parkiecie. Słabszy mecz zaliczał Mateusz Ponitka, na faule uważać musiał Karnowski, co sprawiało, że trudno było agresywniej zaatakować przeciwników. Przed czwartą kwartą Stany Zjednoczone prowadziły 78:62, stawiając zespół Jerzego Szambelana w bardzo trudnej sytuacji.

W ostatniej odsłonie rywale ostatecznie przełamali opór Polaków, 24 punkty straty (69:93) na pięć minut przed końcem pozbawiało nasz zespół wszelkich nadziei na złote medale MŚ. Amerykanie w pełni zasłużenie pokonali reprezentację Polski 111:80 i zdobyli mistrzostwo świata koszykarzy w kategorii wiekowej do lat 17.

Przegrana z tak dobrze przygotowanym zespołem Stanów Zjednoczonych ujmy nie przynosi. Rywale grali szybki i widowiskowy basket, Polacy choć zdeterminowani nie zdołali przełamać dominacji USA. Srebrny medal mistrzostw świata U-17 to ogromny sukces polskiej koszykówki, który daje nadzieję na lepsze czasy dla kadry narodowej seniorów w niedalekiej przyszłości.

USA - Polska 111:80 (29:24, 29:17, 20:21, 33:18).

Brązowe medale zdobył zespół Kanady, który pokonał Litwę 83:81