MŚ U-17. Wysokie zwycięstwo Polaków w pierwszym meczu!

Udany początek mistrzostw świata koszykarzy do lat 17 dla reprezentacji Polski. W pierwszym meczu podopieczni trenera Jerzego Szambelana pokonali Australię 71:54.

/ Fot. Paweł MajchrzakPoczątek meczu był dość wyrównany, oba zespoły rozpoczęły nieco stremowane wielkim turniejem, co zaowocowało niską skutecznością. Polacy w I kwarcie często rzucali z dystansu, dwukrotnie celnym rzutem zza linii 6,25 m popisał się Mateusz Ponitka. Gra w pierwszej odsłonie często przerywana był faulami po obu stronach. Żadna z ekip nie zdołała zbudować większego niż czteropunktowe prowadzenie. Mimo młodego wieku koszykarzy nie zabrakło efektownych zagrań - alley oopem popisał się Mitchell Norton, wynik pierwszej kwarty wsadem ustalił zaś Owen Odrigie. Po 10 minutach Australia prowadziła 20:16.

Druga kwarta to popisowa gra Polaków. Za trzy trafiali Ponitka i Michał Michalak, pod koszem rządził i dzielił Przemysław Karnowski. Mierzący 212 cm środkowy zdominował walkę pod koszem (9 zbiórek w pierwszej połowie). Australijczycy nie potrafili znaleźć sposobu na zatrzymanie "biało-czerwonych", razili też nieskutecznością czego efektem było zaledwie pięć zdobytych punktów w całej drugiej odsłonie spotkania. Po dwóch kwartach Polacy prowadzili różnicą 13 „oczek“ (38:25).

Najwięcej punktów w pierwszej połowie dla Polski zdobyli Mateusz Ponitka - 12 (3x3) i Michał Michalak - 10 (1).

Po zmianie stron Polacy zdobyli pięć pierwszych punktów i prowadzenie naszej reprezentacji wzrosło do 43:25. Dobrą zmianę (podobnie jak przed przerwą) dał Tomasz Gielo, za trzy celnie rzucał Michalak. Pod koniec kwarty na parkiecie pojawili się zmiennicy i Australijczycy zdołali zmniejszyć straty do Polaków do zaledwie 4 punktów (48:52). Zawodnicy z ławki popełniali seryjnie błędy, lecz dzięki celnej "trójce" Szymkiewicza tuż przed końcową syreną podopieczni trenera Szmambelana "odskoczyli" rywalom na 7 punktów. Po 30 minutach gry Polacy prowadzili 55:48.

W czwartej kwarcie podstawowi zawodnicy reprezentacji Polski ponownie odbudowali prowadzenie - za trzy celnie rzucali Michalak i Ponitka, punkty spod kosza zdobywał Karnowski
i Polacy prowadzili różnicą 19 "oczek" (69:50). Australijczycy przez 9 minut gry w IV kwarcie zdołali zdobyć zaledwie 2 punkty (w całej kwarcie zdobyli ich zaledwie sześc)! "Biało-czerwoni" już do końca w pełni kontrolowali wydarzenia na boisku i w pierwszym spotkaniu na mistrzostwach świata U-17 pewnie pokonali Australię 71:54.

Australia - Polska 54:71 (20:16, 5:22, 23:17, 6:16)

Punkty zdobywali

Australia - Dumovic 20 (2x3), Norton 8, Richardson 6 (1), Hill 5, Odigie 4, Dyson 3 (1), Cartin 2, Gilmore 2, Downie 2, Constable 2

Polska - Ponitka 21 (4x3),
Michalak 18 (3x3, 6 zb.), Karnowski 10 (13 zb.), Gielo 8, Niedźwiecki 7 (6 zb.), Szymkiewicz 5 (1)Matczak 2, Grochowski 0 (7 asyst, 5 zbiórek)