Facebook Google+ Twitter

MŚ w łyżwiarstwie figurowym: Azjatyckie podium solistek

Azjatki zdominowały konkurencję solistek w łyżwiarskich mistrzostwach świata. Japonka Miki Ando zdobyła złoto wyprzedzając o 0,64 punktu swoją rodaczkę Mao Asadę. Brązowy medal wywalczyła Koreanka Yu Na Kim.

Na podium medalistki w rywalizacji solistek na mistrzostwach świata w łyżwiarstwie figurowym w Tokio. Od lewej, Japonka Mao Asada - srebro, jej rodaczka Miki Ando - złoto oraz Koreanka Kim Yu-na - krążek brązowy. Fot. AP/EPA/Kimimasa MayamaTo był japoński dzień na lodowisku w Tokio. Na podium w ostatnim finale rozgrywających się w Japonii Mistrzostw Świata w Łyżwiarstwie Figurowym stanęły, aż dwie zawodniczki tego kraju: Miki Ando i Mao Asada oraz Koreanka Yu Na Kim. Po raz pierwszy w historii na podium Mistrzostw Świata w kategorii solistek stanęły same Azjatki.

Ten sukces gospodarzy w kategorii solistek nie jest dziełem przypadku. W Japonii już od kilku dobrych lat szkoli się znakomite solistki i jest ich coraz więcej. Koronnymi przykładami mogą tu być Shizuka Arakawa, mistrzyni olimpijska z Turynu czy też Midorii Ito, pierwsza kobieta, która wykonała potrójnego axla na zawodach. Już sam poziom na jakim rozegrano w tej konkurencji tegoroczne mistrzostwa Japonii był imponujący. Warto wspomnieć, iż do drużyny narodowej na ten turniej nie zakwalifikowała się wielokrotna medalistka imprez międzynarodowych rangi mistrzowskiej, ubiegłoroczna wicemistrzyni świata Fumie Suguri.

Mimo, iż po programie krótkim w Tokio prowadziła młodziutka, zaledwie szesnastoletnia Yu Na Kim z Korei, Japonki nie złożyły broni. W tej azjatyckiej rywalizacji swoje „trzy grosze” próbowały jeszcze dodać Amerykanki, a zwłaszcza obrończyni tytułu mistrzowskiego Kimmie Meissner, która tym razem znalazła się na czwartym miejscu. To pierwszy raz od 1993 roku kiedy na podium wśród solistek nie stanęła żadna amerykańska łyżwiarka. Nieco blado wypadły zawodniczki europejskie, z których najwyżej (na szóstym miejscu) uplasowała się mistrzyni Europy z Warszawy, Włoszka Carolina Kostner.

Koreanka Yu-na Kim okazała się najlepsza w programie krótkim solistek podczas mistrzostw świata w łyżwiarstwie figurowym w Tokio. Fot. AP/EPA/Kimimasa MayamaJako pierwsza z grona faworytek do złotego medalu wyjechała na lód Koreanka Yu Na Kim, prowadząca z czteropunktową przewagą po short programie. Ta szesnastolatka na seniorskich mistrzostwach świata pojawiła się po raz pierwszy, choć znakomite występy prezentowała już wcześniej, m.in. w finale tegorocznego Grand Prix, które wygrała. Trzeba wspomnieć, że Yu Na Kim jest ubiegłoroczną mistrzynią świata, lecz juniorek. Koreanka swój występ zaprezentowała do muzyki „The Lark Ascending” Ralpha Williamsa.

Uprawnione będzie stwierdzenie, że ta młodziutka zawodniczka swoje nadzieje na złoto pogrzebała wraz z potrójnym lutzem, który był jedynym potrójnym skokiem jakiego nie udało się jej dzisiaj wykonać, mimo dwukrotnej próby. Zachwyciła natomiast niezwykle wysoką kombinacją potrójnego flipa z potrójnym toeloopem, pokazała też świetne piruety kręcone w ciekawych pozycjach oraz dojrzałość jazdy, jaką rzadko można obejrzeć u tak młodych łyżwiarek. Koreanka w programie dowolnym uplasowała się na czwartym miejscu.

Japonka Mao Asada zdobyła medal srebrny w rywalizacji solistek na mistrzostwach świata w łyżwiarstwie figurowym w Tokio. Fot. PAP/EPA/Franck RobichonTuż po niej wystąpiła jej rówieśniczka z Japonii Mao Asada, główna rywalka Koreanki ze startów w kategorii juniorek. Szesnastoletnia Mao już dwa lata temu okrzyknięta została wielka nadzieją kobiecego łyżwiarstwa. Stało się tak za sprawą potrójnego axla, którego wykonała jako trzecia solistka w historii w finale juniorskiego Grand Prix w 2005 roku. I tym razem nie zawiodła. To pierwszy potrójny axel w kategorii solistek na zawodach mistrzowskich, jakiego mogliśmy oglądać od 1992 roku. Asada zaprezentowała program znakomity: potrójny flip z potrójnym rittbergerem, trójkombinacja potrójny lutz – podwójny rittberger – podwójny rittberger, to tylko niektóre arcytrudne elementy jej występu wykonywanego do węgierskiego tańca ludowego „Czardasza”. Wygrała zdecydowanie program dowolny, jednak strata punktowa z “shortu” kosztowała ją złoto. Choć Asada ma nieco mniej dojrzały styl jazdy od Koreanki, oglądało się ją bardzo przyjemnie. Wiele sympatii zdobyła ta uśmiechnięta dziewczynka, po prostu ciesząca się tym co robi. Wszystko wskazuje na to, że łyżwiarstwo znalazło w tych cudownie utalentowanych szesnastolatkach wielkie gwiazdy, które przez koleje sezony zachwycać nas będą swoją rywalizacją.

Na podium Japonka Miki Ando ze złotym medalem zdobytym w rywalizacji solistek na mistrzostwach świata w łyżwiarstwie figurowym w Tokio. Fot. AP/EPA/Kimimasa MayamaJako ostatnia w finałowej grupie wystąpiła Miki Ando, aktualna wicemistrzyni Japonii (tam przegrała z Mao Asadą) oraz pierwsza kobieta w historii, która wykonała na zawodach skok z czterema obrotami: salchowa. Chociaż dzisiaj tego skoku nie próbowała, wykonała sześć potrójnych skoków i uplasowała się na drugim miejscu w programie dowolnym (druga była też w “shorcie”). Miki Ando, łyżwiarka wciąż młoda, bo 19-letnia, w klasyfikacji generalnej po obu częściach konkurencji zdołała wyprzedzić Asadę zaledwie o 0,64 punktu! To z pewnością bardzo nieoczekiwana i jakże szczęśliwa wiadomość dla tej zawodniczki. Ando zawsze była łyżwiarką bardzo solidną pod względem skoków, jednak inne elementy w jej występach pozostawiały dużo do życzenia. Ten sezon jest od tej strony dla Miki przełomowy. Choć nadal nie można jej nazwać prima baleriną na lodzie, jej programy ułożone w stylu sportowym nabrały nowego wyrazu. Dobre pozycje w piruetach, ładne spirale, ciekawe kroki uzupełniły obraz Miki Ando, świetnej skoczkini i bardzo dobrej łyżwiarki.

Do walki o medal próbowała włączyć się obrończyni tytułu Kimmie Meissner ze Stanów Zjednoczonych. Najtrudniejszy elementem jaki wykonała była kombinacja potrójnego flipa z potrójnym toeloopem. Jedynym błędem jaki się jej przydarzył był potrójny lutz skakany tuż na początku występu, po którym się podparła. Jeśli chodzi o elementy skokowe Meissner jest zawodniczką bardzo skuteczną, brakuje jej jednak indywidualności, charakteru swoich prezentacji. Wydaje się , że Kimmie jest łyżwiarką lepiej czującą się w czysto sportowym typie jazdy. Pod względem artystycznym ciągle jej jednak czegoś brakuje, jej układy nie wyróżniają się niczym szczególnym, co sprawiłoby, że widzowie mogliby je pamiętać przez lata.

Najwyżej z Europejek uplasowała się Włoszka Carolina Kostner. Niestety jej występ nie należał do udanych. Kostner wyjechała na taflę wyraźnie zdekoncentrowana. W jej programie zabrakło kombinacji potrójnego flipa z potrójnym toeloopem, która miała być najtrudniejszym elementem jej pokazu. Nie ustrzegła się również innych błędów, w lutzu wykonała tylko dwa obroty, flip skakany solo w drugiej części programu był przekręcony, pozostałe skoki również były niezbyt pewnie wykonane. Wydaje się, że Włoszka nie wytrzymała presji walki o medale. Mistrzyni Europy z Warszawy potwierdziła niestety opinię łyżwiarki dosyć chimerycznej, o niestabilnej formie. Sam program dowolny Caroliny został oceniony dopiero na dziewiątym miejscu.

***

Axel to najtrudniejszy ze skoków, wykonywany jest regularnie w programach prezentowanych przez solistów. Jest to jeden z podstawowych skoków, w którym łyżwiarz wyskakuje z jazdy przodem, co powoduje konieczność wykonania pół obrotu więcej niż z najazdu tyłem. Pojedynczy axel, to półtora obrotu w powietrzu, analogicznie zaś potrójny trzy i pół. Wśród kobiet axla po raz pierwszy wykonała Japonka Midorii Ito a było to w 1988 roku podczas Mistrzostw Japonii, następnie powtórzyła ten wyczyn rok później na mistrzostwach świata.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uwielbiam jazdę figurową to piękna dyscyplina sportu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wyczerpujaco i profesjonalnie. Szkoda, ze tak rzadko, ale rozumiem, ze to tylko z braku czasu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.