Facebook Google+ Twitter

MŚ w łyżwiarstwie figurowym: Koreanka najlepszą solistką

Koreanka Yu Na Kim zdobyła złoty medal w kategorii solistek na Mistrzostwach Świata w łyżwiarstwie figurowym. Jest to pierwszy medal Korei Południowej w tej dyscyplinie w historii.

Yu Na Kim / Fot. YNA PAP/EPAKoreańska łyżwiarka urodziła się w 1990 roku w Gyounggi-Do. Łyżwiarstwo figurowe zaczęła trenować w wieku kilku lat, od początku wyróżniając się wyjątkowymi zdolnościami. Starty w kategorii seniorek rozpoczęła już w sezonie 2002/ 2003, mając zaledwie 13 lat. Yu Na Kim jest nie tylko pierwszą koreańską mistrzynią świata seniorek, wcześniej zdobyła ten tytuł także w kategorii juniorek. Obecnie trenuje w Kanadzie pod okiem Briana Orsera, wicemistrza olimpijskiego z Calgary z 1988 roku. Łyżwiarka ta wcześniej dwukrotnie była brązową medalistką Mistrzostw Świata.

Rywalizacja solistek na lodowisku w Los Angeles była wyjątkowo fascynująca i pełna niespodzianek. Jeszcze przed zawodami murowanymi kandydatkami do walki o złoto były Yu Na Kim oraz ubiegłoroczna złota medalistka Mao Asada. Wskazywała na to przede wszystkim ich już długoletnia rywalizacja, od juniorów do seniorskich zawodów mistrzowskich. Tak było też w tegorocznym cyklu Grand Prix i samym finale, który stał chyba na najwyższym poziomie od lat. Tam wielki triumf odniosła Japonka, wykonując porywający program z dwoma potrójnymi Axlami. Przypomnijmy, że jest to jedyna obecnie solistka, wykonująca ten arcytrudny element. Podobną walkę dziewczęta stoczyły na Mistrzostwach Czterech Kontynentów, które były ich ostatnim starciem przed najważniejszymi zawodami tego sezonu. Tam z kolei zwyciężczynią była Yu Na Kim.

Wygrana Koreanki na tegorocznych Mistrzostwach Świata jest niepodważalna. Zwyciężyła ona w obu programach: krótkim i dowolnym. Trzeba podkreślić, iż jej program krótki do muzyki „ Dance Macabre” Camille Saint- Saensa, oceniony został na nieco ponad 76 punktów, co jest rekordem, jeśli chodzi o historię shortów solistek. Perfekcyjnie zaprezentowany układ z kombinacją potrójnego Flipa i potrójnego Toeloopa, potrójnego Lutza po krokach, podwójnego Axla wraz z przepięknie wkomponowanymi elementami innymi niż skoki, takimi jak: kroki, spirale czy piruety, był naprawdę porywający. Trzeba jednak zaznaczyć, że ten sam pogram, wykonany również bezbłędnie podczas Mistrzostw Czterech Kontynentów został wówczas oceniony o kilka dobrych punktów niżej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dobry,przejrzysty tekst,wszystko wiem dzięki Tobie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry,przejrzysty tekst,wszystko wiem dzeki Tobie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.