65027 miejsce

MŚ w Oslo. Matti Heikkinen mistrzem świata w biegu na 15 km

Fin Matti Heikkinen zwyciężył w biegu indywidualnym na dystansie 15 km techniką klasyczną podczas mistrzostw świata w Oslo. Medal srebrny i brązowy wywalczyli Norwegowie - Eldar Roenning i Martin Johnsrud Sundby. Polacy wypadli słabo.

Matti Heikkinen (Finlandia) / Fot. Iso 76, Wikimedia Commons, dostęp 01.03.2011, licencja: http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.enWe wtorek podczas 38. mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w Oslo rozegrano bieg indywidualny mężczyzn na dystansie 15 km techniką klasyczną. W zawodach wzięło udział siedemdziesięciu ośmiu narciarzy, w tym dwaj Polacy - Maciej Kreczmer i Maciej Staręga. Nie wystartował natomiast złoty medalista sprzed dwóch dni, z biegu łączonego, Norweg Petter Northug.

Bieg najszybciej rozpoczął jeden z faworytów gospodarzy, Eldar Roenning. Wiking na pierwszym punkcie pomiaru czasu (2,2 km) prowadził. Tuż za nim znajdował się Fin Ville Nousiainen (0,2 sek. straty), Czech Lukas Bauer (4,5), Norweg Martin Johnsrud Sundby (4,9), Szwajcar Dario Cologna (5,3), Fin Matti Heikkinen (5,4) i Rosjanin Aleksander Legkow (7,4). Inni zawodnicy tracili natomiast ponad 8 sek.

Po 7 km w czołówce nastąpiły niewielkie przetasowania. Wciąż jednak najszybciej biegł  / Fot. EPA/Cornelius PoppeRoenning. W tej części dystansu Norweg uzyskał przewagę 8,1 sek. nad Heikkinenem, 14,8 sek. nad Johnsrudem Sundby'm, 16,8 sek. nad Bauerem i 18,1 sek. nad Nousiainenem. Emocje sięgnęły zenitu jednak na kolejnym punkcie pomiaru czasu, kiedy to okazało się, że na prowadzenie wyszedł Fin. Po 10 km Heikkinen wyprzedzał o 0,3 sek. Roenninga, o 17,4 Johnsruda Sundby'ego oraz o ponad 22 sek. pozostałych rywali.

Na 2,5 km przed metą na prowadzeniu wciąż znajdował się, rewelacyjnie biegnący w drugiej części dystansu, Fin Heikkinen. Na drugim miejscu pozostawał Roenning (7,4 sek. straty), a na trzecim Johnsrud Sundby (21,2). Natomiast straty pozostałych zawodników były już na tyle duże, że jasnym się stało, kto stanie na podium. Dystans 15 km krokiem klasycznym najszybciej pokonał Matti Heikkinen (czas biegu 35.30,9 min.), i to on został mistrzem świata. Medal srebrny wywalczył Eldar Roenning (13,3 sek. straty), a brązowy Martin Johnsrud Sundby (31,9).