Facebook Google+ Twitter

MŚ w Oslo. Petter Northug najbardziej uniwersalnym narciarzem

Norweg Petter Northug został mistrzem świata w biegu łączonym na dystansie 30 km podczas mistrzostw świata w Oslo. Medal srebrny wywalczył Rosjanin Maksym Wylegżanin, a brązowy jego rodak Ilia Czernousow. Polacy nie startowali.

Petter Northug (Norwegia) / Fot. Tor Atle Kleven, Wikimedia Commons, dostęp 27.02.2011, licencja: http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.enW niedzielę podczas 38. Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym w Oslo rozegrano bieg łączony mężczyzn (15 km techniką klasyczną i 15 km techniką dowolną). Ta konkurencja jest niezwykle ważna, ponieważ triumfator oprócz tytułu mistrza świata uznany zostaje najbardziej uniwersalnym narciarzem, potrafiącym znakomicie biegać zarówno krokiem klasycznym, jak i łyżwowym. W zawodach wzięło udział osiemdziesięciu czterech zawodników. Polacy nie startowali.

Przez znaczną część dystansu czołówka biegła dużą, zwartą grupą. Po 15 km, kiedy to nastąpiła zmiana nart na krótsze i kijków na dłuższe, ze stylu klasycznego na dowolny, dwudziestu siedmiu biegaczy mieściło się w 10 sek. czasu. Stawce przewodził włoski weteran biegów narciarskich - Giorgio Di Centa. Za jego plecami biegli natomiast jego rodacy - Roland Clara, Valerio Checchi i Pietro Piller Cottrer, Norwegowie - Martin Johnsrud Sundby, Petter Northug, Sjur Roethe i Tor Asle Gjerdalen, Rosjanie - Maksym Wylegżanin, Petr Siedow, Ilia Czernousow i Aleksander Legkow, Niemcy - Franz Goering, Tobias Angerer i Jens Filbrich, Kanadyjczycy - Devon Kershaw, Alex Harvey i Ivan Babikov, Finowie - Matti Heikkinen i Tero Similate, Francuzi - Maurice Manificat i Jean Marc Gaillard, Szwajcar Dario Cologna, Białorusin Siergiej Dolidowicz, Amerykanin Kris Freeman, Słowak Martin Bajcicak oraz Szwed Johan Olsson. Dalej z kolei, ze stratą 20 sekund, znajdował się Kazach Siergiej Czerepanow i dwaj Szwedzi - Marcus Hellner i Daniel Rickardsson.

Sytuacja na trasie biegu zrobiła się bardziej interesująca dopiero około 18 km, kiedy to na samotną ucieczkę zdecydował się Alex Harvey. Młody Kanadyjczyk przez osiem kilometrów biegł samotnie z przewagą około 7-15 sek. nad goniącym go peletonem. Ten, jak można było tego oczekiwać, sukcesywnie odrabiał straty i "dopadł" uciekającego Harveya. Na 2,8 km przed metą na prowadzeniu znajdował się już inny Kanadyjczyk - Devon Kershaw, do którego mniej niż sekundę tracił Roland Clara, Petter Northug, Ilia Czernousow i Giorgio Di Centa. Pierwszą dziesiątkę uzupełniali natomiast: Dario Cologna, Maksym Wylegżanin, Siergiej Dolidowicz, Tor Asle Gjerdalen i Aleksander Legkow.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jest rewelacyjny i wcale nie potrzebuje dodatkowych 20 procent:P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.