Facebook Google+ Twitter

ms wraca do gry!

Muzeum Sztuki w Łodzi zaprasza 26 lutego do reaktywowanego gmachu, w którym przez kilkadziesiąt lat prezentowano unikatową kolekcję (obecnie w ms2). Odremontowane wnętrza zyskały nowe funkcje i design. Otwarciu ms towarzyszą trzy projekty.

Przed lub po obejrzeniu wystaw można zatrzymać się w połączonej z klubem muzycznym kawiarni czy księgarni czasopism artystycznych. Projekt Magdaleny Piwowar i Pauliny Stępień (wunderteam.pl), zachował szacunek dla odrestaurowanych wnętrz zabytkowego pałacu. Dzięki temu oryginalne eklektyczne dekoracje (stropy, architektoniczne detale) łączą się z nowoczesnymi elementami wyposażenia (meble ze sklejki nawiązujące charakterem do skrzyń do transportu dzieł, bar o formie kryształu). Kawiarnia będzie miejscem koncertów, spotkań z artystami i dyskusji. Na dobry początek zagra Sex Tags - dwuosobowy skład dj-ski działający pod szyldem niezależnej, norweskiej wytwórni Sex Tags Mania. Otwarciu ms, oprócz inauguracji designerskiej kawiarni, będą towarzyszyć trzy projekty artystyczne.

[b]Tytuł roboczy: archiwum[/b] to część międzynarodowego projektu Sztuka ma zawsze swoje konsekwencje. To także pierwszy w historii Muzeum Sztuki projekt, dla którego punktem wyjścia stało się archiwum muzealne.

Wystawa składa się z trzech części. W projekcie Marysi Lewandowskiej Czułe muzeum publiczne i prywatne oblicza instytucji przeplatają się w rozmowach, filmach, nagraniach dźwiękowych, zdjęciach pochodzących ze zbiorów Telewizji Łódź, Radia Łódź oraz samego Muzeum.W pozornie nieskazitelnych, „matematycznych” pracach Lasse Schmidt Hansena, podobnie jak w archiwach, kryją się lapsusy, możliwości pomyłki, przemieszczenia.

Bohaterem trzeciej części projektu jest Konstruktywizm w Polsce 1923–1936, jedna z najbardziej znanych wystaw w historii Muzeum Sztuki, na trwałe wpisująca polski konstruktywizm na łamy zachodniej historii sztuki. Od premiery w niemieckim Essen w 1973 roku można było ją oglądać w siedemnastu miejscach na świecie.

Projekt Powtarzam je, by doścignąć zapowiada serię wystaw i akcji wokół Sali Neoplastycznej. Władysław Strzemiński zaprojektował Salę Neoplastyczną ponad 60 lat temu w nowej wówczas siedzibie Muzeum przy ul. Więckowskiego. Przeniesienie Kolekcji do ms2 zrodziło pytania o dalszy los Sali Neoplastycznej, dla której naturalny kontekst stanowiły muzealne zbiory. Wystawą Powtarzam je, by doścignąć Elżbieta Jabłońska jako pierwsza udzieli artystycznego komentarza wobec projektu Strzemińskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.