Facebook Google+ Twitter

MŚP największym wygranym TTIP

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2015-04-21 16:01

Ruszyła 9. runda negocjacyjna Porozumienia o Wolnym Handlu UE-USA

20 kwietnia br. ruszyła 9. runda negocjacyjna TTIP – Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji, która potrwa do czwartku (24.04.). Eksperci rozmawiać o nim będą podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach w sesji Stany Zjednoczone i Europa – pakt na finiszu. Specjaliści dyskutować będą o tym, czy zmiany polityczne w USA wpłynęły na losy sojuszu i przebieg negocjacji, co wynika z ustaleń TTIP dla europejskiej i polskiej gospodarki oraz kto skorzysta na porozumieniu. W panelu uczestniczył będzie Tony Housh, prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce (AmCham).

Głównym celem TTIP jest przede wszystkim ograniczenie barier pozataryfowych we wzajemnym handlu. Obejmą one nie tylko normy i wymagania techniczne dotyczące towarów, ale mają też doprowadzić do szerszego otwarcia europejskiego sektora usług publicznych dla inwestycji prywatnych. Negocjacje umowy obejmują trzy główne obszary: dostęp do rynku, współpraca regulacyjna oraz ustanowienie nowych ram prawnych dla ułatwienia wymiany handlowej.

Umowa TTIP nie będzie klasycznym porozumieniem. Planowana liberalizacja wymiany handlowej między USA a UE skutkować będzie wzrostem wzajemnej konsumpcji dóbr i usług. Porozumienie służyć będzie przede wszystkim obniżeniu kosztów stosunków handlowych, stanie się również bodźcem do nawiązania nowej bilateralnej wymiany – zwłaszcza dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Z pewnością TTIP zwiększy polski eksport na rynek USA – mówi Tony Housh, prezes AmCham. Oczywiście z początku nieliczne firmy z Polski zaczną tam sprzedawać, ale zauważalne efekty pojawią się z pewnością po kilku latach. Jako Izba mamy bezpośredni kontakt z partnerami zainteresowanymi handlem z USA, widzimy jak wiele firm chce wejść na rynek amerykański, jednak z powodów ograniczeń, które TTIP ma zniwelować, zwlekają z tą decyzją lub rezygnują. Dziś na wejście na rynek amerykański stać tylko tych najbogatszych. TTIP otworzy drzwi również małym i średnim przedsiębiorcom.

Długoterminowe skutki makroekonomiczne będą widoczne w perspektywie 15-20 lat. Polska może skorzystać bezpośrednio z pobudzenia handlu z USA, ale także pośrednio, poprzez zwiększenie eksportu do innych krajów UE. MŚP staną się największym beneficjentem z ułatwień prawnych oraz zwolnień z podwójnej homologacji. Przedsiębiorstwa te rozmieszczone w różnych miejscach Europy dostarczą miejsca pracy dla swoich lokalnych wspólnot.

Mimo że Komisja Europejska, w imieniu członków Unii, odpowiedzialna jest za prowadzenie negocjacji, to na samym końcu rządy państw UE i Parlament Europejski samodzielnie zadecydują o tym czy zatwierdzą lub odrzucą porozumienie. Procedura ratyfikacji uniemożliwi tym samym obniżenie norm i wymagań ekologicznych, sanitarnych, bezpieczeństwa żywności, czy stosowania szkodliwych substancji.
( )

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: AmCham


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.