Facebook Google+ Twitter

MSWiA będzie wykrywać nielegalnie zdobyte majątki

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-17 14:35

MSWiA tworzy nową jednostkę, której zadaniem ma być śledzenie i odzyskiwanie nielegalnie zdobytych majątków. Takie wyspecjalizowane biuro ma zacząć działać do końca roku w ramach Komendy Głównej Policji. Jak przekonuje ministerstwo, powołanie takiej specjalnej jednostki nakazuje nam Unia Europejska.

Podobne struktury powstają w innych krajach UE. Wiceminister Adam Rapacki podkreśla, że dzięki współpracy między nimi będzie można szybciej zlokalizować także zagraniczne majątki polskich przestępców. Wyjaśnia, że chodzi o to, żeby mienie zawłaszczone w wyniku działalności przestępczej w innym kraju można było zabezpieczyć, a sąd mógł zdecydować o ich dalszym losie.

Biuro ma być wspierane przez prokuratorów krajowych i urzędników skarbówki. Rzeczniczka Prokuratora Generalnego Ewa Piotrowska podkreśla, że prace nad taką jednostką dopiero trwają. Pewne jest, że skuteczność walki z przestępcami będzie większa - mówi Ewa Piotrowska. Zaznacza, że wiele grup przestępczych działa na terenie kilku państw.

Adam Rapacki dodaje, że musi się też zmienić sposób śledzenia majątków z nielegalnych źródeł. Chodzi o to, aby nie tylko badać majątki aresztowanych przestępców, ale też śledzić pochodzenie inwestycji i sprawdzać, czy nie mają nielegalnego pochodzenia.

Wiceminister Rapacki dodaje, że potrzebne jest zintegrowane działanie organów skarbowych państwa, policji i prokuratury. Każde z nich ma inne uprawnienia i inaczej może walczyć z majątkami przestępców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.