Facebook Google+ Twitter

MSWiA chce, umożliwić kupowanie broni przez internet

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-05-14 08:29

MSWiA chce, aby osoby, które mają pozwolenie na broń, mogły kupować ją przez internet - takie rozwiązanie znalazło się w projekcie nowelizacji ustaw dotyczących nabywania oraz obrotu bronią i amunicją.

Projekt nowelizacji przyjęła już Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak, zgodnie z przygotowywanymi
propozycjami, osoby mające pozwolenie na broń mogłyby kupować ją za pośrednictwem koncesjonowanych sklepów internetowych, także tych, które siedzibę mają w innym państwie. Warunkiem byłoby dostarczenie sprzedawcy oryginału dokumentów uprawniających do nabycia broni i amunicji, a w przypadku innego państwa - zgody przewozowej (jeśli chodzi o kraj należący do UE, a transakcja dotyczyłaby broni palnej lub amunicji) lub upoważnienia do jej nabycia poświadczonego przez konsula (kraj spoza UE).

Przedsiębiorcy natomiast musieliby posługiwać się bezpiecznym podpisem elektronicznym.

To, na jakich zasadach, nabyta przez internet broń i amunicja, dostarczana byłaby kupującemu, ma określić rozporządzenie. Nowelizacja dopuszcza jednak możliwość korzystania z usług operatorów pocztowych, a przyszłe rozporządzenie, dotyczące tych kwestii, ma uwzględniać m.in. możliwość zlokalizowania przez policję przesyłanej broni lub amunicji czy poddanie jej odprawie celnej.

Zdaniem ekspertów, tego typu rozwiązania są wymuszone faktem, że zakupy przez internet są coraz popularniejsze. "Handel poprzez internet wiąże się z postępem i tego nie da się już zatrzymać. Wiele państw wprowadziło już tego typu rozwiązania i moim zdaniem problem nie polega na kupowaniu broni i amunicji w sklepach internetowych, bo odbywać się to będzie na podobnych zasadach jak w sklepach normalnych, ale na tym, w jaki sposób będzie ona dostarczana nabywcom" - powiedział PAP Dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas Krzysztof Liedel.

Jak dodał, muszą być precyzyjnie określone m.in. takie kwestie jak: sposób transportowania
zakupionej broni, jej zabezpieczania czy magazynowania. "To, jaki operator pocztowy będzie chciał
podjąć się tego zadania, zweryfikuje rynek. Prawdopodobnie będą do tego potrzebne specjalne
samochody, ludzie, którzy będą takie przesyłki chronić, a to wiąże się z kosztami"
- zaznaczył.

W projekcie znalazły się również przepisy ułatwiające kolekcjonerom i pasjonatom sprzętu używanego przez policję i wojsko nabycie tego typu uzbrojenia. Zgodnie z nimi, bez konieczności występowania o koncesję, będzie można sprzedawać m.in. armaty, czołgi czy np. samoloty. By jednak sprzęt taki mógł trafić do obrotu, będzie musiał być pozbawiany "cech użytkowych", a uprawniony do tego będzie producent.

Nowelizacja ma też dostosować obecne regulacje dotyczące obrotu bronią i amunicją do przepisów
unijnych, w tym dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dotychczasowe przepisy
dotyczące kontroli nabywania i posiadania broni. Zawiera też szereg rozwiązań dotyczących przywozu, nabywania i wywozu z Polski broni przez cudzoziemców.

Przygotowywana ustawa powinna wejść w życie do 28 lipca 2010 roku. Termin ten wynika z konieczności wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.