Facebook Google+ Twitter

MSZ kupiło w internecie nieoryginalny Order Orła Białego

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-10 08:20

"Dziennik" pisze, że Order Orła Białego kupiony przez MSZ na internetowej aukcji za sześć tysięcy dolarów to XX-wieczna kopia, a nie zabytek z XVIII stulecia. Zdaniem specjalistów, ministerstwo przepłaciło nawet jeśli, jak twierdzi resort, kopia była własnością Ignacego Jana Paderewskiego.


Rzeczywiste pochodzenie orderu ujawniła zamówiona przez resort ekspertyza. Według oficjalnego komunikatu MSZ, został on wykonany między rokiem 1905 a 1929 na terenie Stanów Zjednoczonych, a nie w XVIII wieku, jak początkowo twierdzili przedstawiciele ministerstwa.

Znawcy i kolekcjonerzy polskich odznaczeń nie pozostawiają na MSZ suchej nitki. Zdaniem historyków, nie można mieć pewności, że odznaczenie rzeczywiście należało do Paderewskiego, gdyż nie ma na to twardych dowodów, na przykład zdjęć. Eksperci podważają również cenę, za którą resort kupił order. Według ich zgodnej opinii, jest on wart najwyżej cztery tysiące dolarów - sześć tysięcy to śmiesznie niska cena za oryginał, ale też bardzo wysoka, jeśli mowa o kopii, i to tak słabej jakości, jak ta kupiona przez resort.

MSZ kupiło order we wrześniu na aukcji internetowej od mieszkającego w Ameryce Północnej Polaka. Decyzję o zawarciu transakcji osobiście zatwierdził minister Radosław Sikorski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.