Facebook Google+ Twitter

MSZ Niemiec rozważa sankcje dla Rosji, ale ostrzega: "Europa zagrożona jest nowym podziałem"

Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier poinformował, że dotychczasowe działania dyplomatyczne dotyczące pokojowego rozwikłania konfliktu na Ukrainie nie wniosły nic nowego. Z tego powodu Niemcy zastanawiają się nad zaostrzeniem sankcji wobec Rosji.

MSZ Niemiec: Frank-Walter Steinmeier w wywiadzie dla telewizji ZDF powiedział, że rozmowa z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem, a także rozmowa kanclerz Angeli Merkel z Władimirem Putinem nie wnoszą nic nowego w sprawie Ukrainy.

Jak podaje bankier.pl, według ministra w środę wieczorem Amerykanie, Niemcy i Rosjanie byli bliscy dojścia do porozumienia w sprawie powołania grupy kontaktowej. Jednakże wydarzenia mające miejsce w czwartek, a zwłaszcza ogłoszenie referendum, przeszkodziły w tym. "Zaczynamy właściwie wszystko od początku" - skomentował Steinmeier.

Minister dodaje, że Niemcy muszą wywołać większą presję na władze rosyjskie, według ustaleń z szczytu UE z czwartku. Steinmeier informuje, że jeśli w rozmowach jutro i pojutrze strona rosyjska nie zechce pójść na kompromis, to będzie konieczne przejść na kolejny stopień sankcji. Minister nie wyklucza wykorzystania trzeciego stopnia sankcji, choć obecnie mowa jest dopiero o drugim.

Szefowie państw i rządów Unii Europejskiej zawiesili rozmowy z Rosją dotyczące liberalizacji wizowej, a także nowej umowie o partnerstwie i współpracy. Jeśli w ciągu najbliższych dni rozmów z Rosją nie będzie żadnych efektów, to Komisja Europejska i dyplomacja unijna są zobowiązane do przygotowania planu ustanowienia kolejnych sankcji. Dotyczy to m.in. restrykcji wizowych wobec konkretnych osób czy blokada ich kont w europejskich bankach. W przypadku dalszego rozwoju sytuacji, mowa tu o zajęciu wschodniej Ukrainy, prawdopodobne będzie zastosowanie sankcji gospodarczych.

"Ostrzegam przed wiwatowaniem z powodu sankcji" - podsumował szef niemieckiego MSZ. Jak wyjaśnił, Europa zagrożona jest nowym podziałem. Eskalacja sankcji gospodarczych będzie wszystkich drogo kosztować, ze względu na negatywny wpływ na wzrost gospodarczy. Chodzi tu także o Rosję, dla której ta sytuacja oznaczać będzie samoizolację.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Nałożenie sankcji na Rosję to nie lada zadanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/wirtschaftspolitik/krim-krise-hans-werner-sinn-warnt-vor-sanktionen-12835729.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.