Facebook Google+ Twitter

MSZ o tarczy antyrakietowej

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-09-17 22:55

Dziś amerykańska delegacja rządowa odbyła konsultacje w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, aby poinformować władze polskie o wynikach przeglądu programu obrony przeciwrakietowej USA. Oto, nadesłany do Wiadomości24.pl, komunikat polskiego MSZ.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. / Fot. PAP/Tomasz GzellW oparciu o konkluzje raportu strona amerykańska zamierza zmodyfikować wcześniejsze plany dotyczące budowy tarczy antyrakietowej w Europie.

W szczególności, oznacza to nadanie priorytetu obronie przed istniejącym zagrożeniem ze strony rakiet krótkiego i średniego zasięgu. Istotnym elementem nowego podejścia Stanów Zjednoczonych jest zapewnienie obrony terytorium wszystkich europejskich członków NATO. Polska docenia fakt, że jako pierwsza została poinformowana o intencjach USA w zakresie przyszłej architektury MD w Europie.

Ze zrozumieniem przyjmujemy planowane modyfikacje programu, wynikające z aktualnej oceny charakteru zagrożeń balistycznych. Doceniamy też troskę Waszyngtonu o niepodzielność bezpieczeństwa całego Sojuszu Północnoatlantyckiego i wiarygodność gwarancji do kolektywnej
obrony. Powinno to w rezultacie zaowocować wzmocnieniem bezpieczeństwa Polski. Rząd Polski wyraża gotowość do rozmów o formie udziału naszego kraju w kolejnych etapach rozwoju europejskiego systemu obrony przeciwrakietowej.

Z zadowoleniem przyjmujemy deklarację administracji USA o gotowości do realizacji w nieodległym terminie zapisów ubiegłorocznej Deklaracji o współpracy strategicznej, w szczególności jej postanowień odnoszących się do wzmocnienia naszego potencjału obrony powietrznej. Przewidujemy też w najbliższym czasie intensywne konsultacje ze stroną amerykańską nt. dodatkowych form dwustronnej współpracy wojskowej. Planowana wkrótce wizyta szefa polskiej dyplomacji w Waszyngtonie będzie dobrą okazją do zainicjowania w nowej formule tzw. dialogu strategicznego, zgodnie z zapisami Deklaracji z sierpnia 2008.

Powyższe zagadnienia były też tematem dzisiejszej rozmowy telefonicznej Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego z Sekretarz Stanu USA Hillary Clinton.

(Piotr Paszkowski, rzecznik prasowy MSZ)


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.