Facebook Google+ Twitter

MSZ reglamentuje depesze

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-16 07:33

Ministerstwo Spraw Zagranicznych od kilku miesięcy nie przekazuje poza resort zaszyfrowanych depesz otrzymywanych od ambasadorów - dowiedziała się "Rzeczpospolita.

Od raportów odcięte są kancelarie premiera i prezydenta, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego i inne urzędy. Chodzi o szyfrogramy, które ambasadorzy są zobowiązani przesyłać do MSZ. Najczęściej przekazują w nich ocenę sytuacji w danym kraju i relacje ze spotkań ze znaczącymi jego przedstawicielami. Przeważnie mają one klauzulę "poufne".

Teraz rozsyłanie depesz ograniczono. Nie są już przekazywane poza ministerstwo z wyjątkiem szyfrogramów zawierających treści bezpośrednio związanych z działaniami adresatów. To nie podoba się opozycji. Poseł PiS Karol Karski mówi, że minister Radosław Sikorski nie ufa ambasadorom, a MSZ dezawuuje ich role. Tadeusz Iwiński z SLD nie wyklucza z kolei, że ta decyzja może być elementem gry politycznej. Jednocześnie jednak zastanawia się, czy Sikorski nie chciał w ten sposób usystematyzować obiegu informacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.