Facebook Google+ Twitter

MTB Mazovia Marathon - miłośnicy rowerów na start!

Wiemy już, co czeka uczestników tegorocznego cyklu MTB Mazovia Marathon. Wspaniałe trasy, świetna organizacja i niepowtarzalna atmosfera. Rowerowe ściganie na Mazowszu zapowiada się w tym roku naprawdę pasjonująco.

http://www.mazoviamtb.pl / Fot. logo MTB Mazovia MarathonBędzie to czwarta edycja MTB Mazovia Marathon. Organizatorem cyklu zawodów jest Stowarzyszenie Rowerowe Zielony Szlak, którego założycielem jest znany polski kolarz Cezary Zamana. Mazovia rozwija się bardzo dynamicznie. W ciągu trzech lat udało się potroić ilość wyścigów. W tym roku będzie ich aż 12. Mazovię z całą pewnością wyróżnia ciepła, rodzinna atmosfera, która powoduje, że uczestnicy chętnie wracają na trasy maratonów i towarzyszą Mazovii przez cały sezon.

Oczywiście najważniejsza na Mazovii, jak podczas każdych zawodów sportowych, jest rywalizacja. Organizatorzy przygotowują zawsze trzy dystanse, na których mogą ścigać się zawodnicy. Najkrótszy dystans Hobby (8-30 km) przeznaczony jest dla najmłodszych amatorów rowerowego szaleństwa. Są to trasy łatwe, które nie powinny sprawić większych problemów. Kolejny dystans Mega, to już nie przelewki. Liczy on od 35 do 70 kilometrów. To już trasa dla bardziej wymagających i bardziej doświadczonych zawodników. Wreszcie, najdłuższy dystans Giga, którego długość może wynieść nawet 120 kilometrów! Na trasie zawsze znajdują się bufety, punkty obsługi technicznej, czy ratownicy, którzy mają zapewnić uczestnikom maksimum bezpieczeństwa. Cezary Zamana zawsze podkreśla, że bezpieczeństwo i fair play, to fundamentalne zasady organizowanych przez niego wyścigów.

Przeważnie wyścigi MTB odbywają się w terenach górskich. Z Mazovią jest inaczej. Trasy maratonów wyznaczane są na terenach nizinnych. Wydawać by się mogło, że wpływa to negatywnie na atrakcyjność zawodów. Otóż nic bardziej mylnego. Organizatorzy zapewniają uczestnikom ściganie po pięknych i naprawdę wymagających trasach. Żeby nie być gołosłownym napomknę tylko, że suma przewyższeń na trasie maratonu w Nidzicy (Mazovia zawita tam 3 sierpnia) wynosi 1400 metrów. Takie przewyższenia charakterystyczne są dla zawodów typowo górskich. Zawodnicy lubią także ściganie po Mazowieckim Parku Krajobrazowym, czy po malowniczym Podlesiu. W tym roku rodzina Mazovii zawita po raz pierwszy do Lublina.

Oprócz "klasycznych" maratonów MTB Stowarzyszenie Rowerowe Zielony Szlak organizuje wiele innych imprez sportowych. Mam tu na myśli chociażby Zimowy Maraton, który odbył się w Mrozach 3 lutego. Inne ciekawe inicjatywy Stowarzyszenia, to Mazovia 24h Marathon - całodobowe ściganie zaplanowane na 4-5 sierpnia w Nowym Mieście, Pętla Karkonosko-Izerska, która w lipcu odbędzie się w Kotlinie Jeleniogórskiej, czy też wyścigi XC, które organizowane są w niezwykle ciekawym miejscu, jakim na pewno jest Twierdza Modlin.
Wszystkie informacje dotyczące wyścigów i cyklu MTB Mazovia Marathon znajdziecie tutaj

Jaka będzie tegoroczna Mazovia? Jakie atrakcje czekają na uczestników? Odpowiedzi na te pytania najpełniej udzieli Cezary Zamana, z którym rozmawiałem podczas konferencji prasowej. Zamana to jeden z najbardziej utytułowanych polskich kolarzy ostatnich lat. Teraz zdobyte podczas bogatej kariery doświadczenie wykorzystuje promując kolarstwo. To były mistrz Polski, zwycięzca Tour de Pologne z 2003 roku. Ogółem wygrał 35 wyścigów kolarskich. Przed laty jeździł w jednej grupie kolarskiej z Lancem Amstrongiem.

Kiedy zaczyna się Mazovia i gdzie będziecie gościć?
– 13 kwietnia wielkie rozpoczęcie Mazovii w Otwocku, to pierwszy Maraton MTB w Polsce w 2008. Spodziewamy się, że przyjedzie ponad 1000 osób. 27 kwietnia duża impreza w Łodzi, pierwszy historyczny Puchar Polski, potem jedziemy do Supraśla, czyli Puszcza Knyszyńska. Później między innymi Lublin, Puchar Polski w Nidzicy, Ełk, moje rodzinne miasto. Wspaniałe tereny na rowerowanie. I końcówka to już trasy w Mazowieckim Parku Krajobrazowym: Józefów, Piaseczno, kończymy 5 października w Jabłonnie.

Jak ma wyglądać cykl Pucharu Polski?
– To odświeżenie polskiego kolarstwa. Tutaj można wyłowić wielu utalentowanych kolarzy. Padł pomysł ze strony związku, by jakoś to usystematyzować. Pierwsza historyczna edycja Pucharu Polski odbędzie się w Łodzi. Mam nadzieję, że Puchar Polski przyczyni się do zbudowania mocnej kadry polskich maratończyków, którzy będą reprezentować Polskę na mistrzostwach świata czy Europy, a mam nadzieję, że w niedługiej przyszłości ta konkurencja będzie olimpijska

Mazovia to nie tylko aspekt sportowy. Jakie atrakcje pozasportowe czekają na zawodników?
– Tak, Mazovia to impreza dla wszystkich. Chcemy zadbać o najmłodszych. Razem z Automobilklubem Warszawskim i policją będziemy organizować miasteczko ruchu drogowego. Będzie można u nas zdawać egzamin na kartę rowerową. Będziemy edukować dzieciaki jak dbać o swoje bezpieczeństwo na rowerze.

Jakie nagrody czekają na najlepszych kolarzy Mazovii?
– Mazovia w tym roku gwarantuje naprawdę dobre nagrody. Firma Kellys Bicycles ufundowała nagrody na łączną sumę 150 tysięcy złotych. Poza tym będziemy organizować różnego typu losowania. Dużo nagród rowerowych trafi do najmłodszych, którzy są bardzo bliscy mojemu sercu. W końcu to oni są nadzieją polskiego kolarstwa.

Na Mazovię przyjeżdża coraz więcej osób. W czym tkwi fenomen tej imprezy?
– Rzeczywiście, na Mazovię przyjeżdża coraz więcej kolarzy, a to dlatego, że każdy, kto choć raz weźmie udział w naszej imprezie z chęcią wraca i wiąże się z Mazovią na wiele lat.

Mistrzostwa Polski MTB 2007 - sztafeta. Na najwyższym stopniu podium stoją między innymi aktualni kadrowicze: Maja Włoszczowska, Dariusz Batek i Marcin Karczyński. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:MP_MTB_Szczawno-Zdroj_2007_-_sztafeta.jpg, Wikipedia Commons / Fot. ArewiczNa konferencji prasowej poświęconej MTB Mazovia Marathon gościł także trener polskiej kadry MTB, Andrzej Piątek. Nadarzyła się zatem świetna okazja, aby porozmawiać z trenerem na temat przygotowań do Igrzysk Olimpijskich w Pekinie:

Jak przebiegają przygotowania kadry MTB do Igrzysk Olimpijskich w Pekinie?
– Przygotowania rozpoczęliśmy w styczniu zgrupowaniem w Zakopanem. 6 lutego polecieliśmy na Gran Canarię. Wróciliśmy wczoraj (27 lutego przyp. PS). Przez trzy tygodnie zawodnicy przejechali od 1300 do blisko 2000 kilometrów. Na Gran Canarii była cała kadra olimpijska z wyjątkiem Marka Galińskiego, czyli: Maja Włoszczowska, Ania Szafraniec, Magda Sadłecka, Ola Dawidowicz, Darek Batek i Marcin Karczyński. Program zgrupowania zrealizowaliśmy w stu procentach. Pogoda dopisywała. W zasadzie temperatura cały czas oscylowała w granicach 25 -28 stopni. Warunki idealne. Poza drobnymi problemami natury zdrowotnej wszystko było w porządku.

Co czeka zawodników w najbliższym czasie?
– W tej chwili zawodnicy rozjechali się do domów. Spotykamy się w niedzielę, a w poniedziałek mamy badania wydolnościowe w Centralnym Ośrodku Medycyny Sportowej. We wtorek lecimy do Grenady i udajemy się do Sierra Nevada - znanego ośrodka przygotowań wysokogórskich, z którego korzystają także nasi wioślarze czy pływacy

Rozumiem, że kadrze panuje bojowa atmosfera przed igrzyskami.
– Zdecydowanie. W tym roku cel numer jeden to Igrzyska Olimpijskie. Robimy wszystko, żeby wrócić stamtąd z podniesionym czołem. Oby tylko nie przytrafiły się jakieś wypadki losowe, jak choroby czy kontuzje.

Na kogo możemy najbardziej liczyć w Pekinie?
– Mamy trzy miejsca. Wystartują dwie zawodniczki i jeden zawodnik. Pewna występu jest Maja Włoszczowska i na nią liczymy najbardziej. Drugą zawodniczkę wyłonimy z trójki Sadłecka, Szafraniec, Dawidowicz. Myślę, że także ta druga zawodniczka będzie miała szansę walki o czołową dziesiątką, a w sprzyjających okolicznościach może nawet o medal. Co do mężczyzn, to myślę, że miejsce w granicach 10-15 to będzie to, na co aktualnie nas stać.

Jaką rolę w propagowaniu kolarstwa spełniają imprezy takie jak Mazovia MTB Marathon?
– Na pewno bardzo dużą, szczególnie na tym początkowym etapie. Na tego typu imprezy przyjeżdżają całe rodziny. To jest swego rodzaju zarażanie młodzieży kolarstwem. Ja sam wychowałem się kiedyś na Wyścigu Pokoju. Dziś jego rolę może przejąć Mazovia. Z tych młodych ludzi mogą potem ukształtować się zawodnicy, którzy będą próbować swych sił w Grand Prix MTB czy innych zawodach Cross Country. W Polsce maratony rozwijają się bardzo dynamicznie. Ich liczba w naszym kraju jest już większa niż we Francji czy Austrii. Na świecie maratony nieco spowszedniały, a u nas ciągle się rozwijają. Mam nadzieję, że ta tendencja się utrzyma między innymi za sprawą Czarka Zamany, który wcześniej był bardzo dobrym zawodnikiem, a teraz robi świetne imprezy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zegarki TIMEX dla sportowców znajdą Państwo na stronie: http://www.zegarek.net/zegarki/timex/index.php?cPath=999&max=600

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.