Facebook Google+ Twitter

Muammar Kaddafi ucieknie na Białoruś?

Rzecznik libijskiej opozycji wyraził przekonanie, że Muammar Kaddafi opuści pogrążony w chaosie kraj w ciągu kolejnych dwóch-trzech tygodni. Celem jego ewentualnej ucieczki może być Białoruś.

Libijski przywódca Muammar al-Kaddafi. / Fot. Jesse B. Awalt/Wikimedia Commons/You are free: to Share - to copy, distribute and transmit the work; to Remix - to adapt the workAbdel Rahman Shalgham, były minister spraw zagranicznych Libii i obecny rzecznik prasowy libijskiej opozycji, swoimi spekulacjami na temat przyszłości Muammara Kaddafiego podzielił się z włoskim dziennikiem Corriere della Sera.

Czytaj też: Kaddafi wypowiedział wojnę Włochom


Shalgham powiedział m.in., że Kaddafi, pragnąc uniknąć odpowiedzialności karnej za swoją dotychczasową działalność, prowadzi tajne rozmowy z "zaprzyjaźnionymi" państwami, które mogłyby udzielić mu schronienia.

Libijski opozycjonista, jako prawdopodobny cel ewentualnej ucieczki Kaddafiego wymienił Białoruś. Podkreślił jednak, że dyktator musi najpierw uzbierać odpowiednią kwotę pieniędzy, która zapewniłaby mu dostatnie życie na uchodźstwie.

Czytaj też: Libia: 400 tys. dolarów nagrody za głowę przywódcy opozycji


Shalgham, który współpracował z Kaddafim przez blisko 40 lat, wyraził także obawy co do kroków, jakie libijski przywódca może podjąć tuż przed ucieczką z Libii. W grę wchodzić może nawet podpalenie libijskich instalacji naftowych. "Kaddafi to groźny człowiek - powiedział Shalgham. - Nie potrafię sobie wyobrazić, co mógłby zrobić przed opuszczeniem Trypolisu".

Ucieczka na Białoruś nie byłaby zapewne dla nikogo dużym zaskoczeniem. Reżim Łukaszenki udzielał już wcześniej schronienia dygnitarzom innych krajów, którzy z różnych powodów znaleźli się w politycznych tarapatach. W zeszłym roku azyl polityczny na Białorusi otrzymał obalony prezydent Kirgistanu Kurmanbek Bakijew. Także po amerykańskiej inwazji na Irak, w mediach pojawiały się niesprawdzone później informacje, że właśnie na Białorusi ukrywać się może Saddam Husajn.

Czytaj też: Skandal podczas szczytu Unii Afrykańskiej - ochroniarze Muammara Kadafiego starli się z oficerami ugandyjskich służb bezpieczeństwa. Obejrzyj film!


Przeczytaj więcej o sytuacji w Libii:
Libia. Powstańcy przemycają broń przez Tunezję
Kaddafi kazał swoim żołnierzom gwałcić kobiety? Są dowody
Libia ostrzelała rakietami terytorium Tunezji
Aniołki Kaddafiego zniknęły? Gdzie jest gwardia przyboczna dyktatora?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 27.06.2011 16:16

trybunał niesprawiedliwości z Holandii wydał nakaz aresztu na Kadafiego ,dlaczego tego nakazu nie ma na przywódców Izraela i USA ,ile oni ludzi zamordowali.Jak by zareagowała Ameryka gdyby :np Teksas chciał się odłączyć albo Śląsk od Polski? Gdyby tam nie było ropy NATO by nie interweniowało,dlaczego "demokratyczna" "hameryka" nie obali zacofanego rządu Arabii Saudyjskiej?,ta cała UNIA to bull shit.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.