Facebook Google+ Twitter

Mubarak kupi sobie wolność?

Hosni Mubarak przekazał egipskim władzom cały swój majątek. Obalony prezydent Egiptu najprawdopodobniej chce w ten sposób uniknąć kary więzienia.

Hosni Mubarak. Były egipski przywódca oskarżony jest o popełnienie licznych przestępstw o charakterze korupcyjnym. / Fot. World Economic Forum/You are free: to share - to copy, distribute and transmit the work; to remix - to adapt the work/WikiCommonsNie cichną echa egipskiej rewolucji. Odsunięty w jej wyniku od władzy Hosni Mubarak, który rządy nad Egiptem sprawował nieprzerwanie od blisko 30 lat, za wszelką cenę próbuje uniknąć odpowiedzialności za popełnione przestępstwa. Jedną z kart przetargowych, którymi Mubarak chce posłużyć się w grze o swoją wolność, ma być wielki majątek, jaki wraz z rodziną skrupulatnie gromadził przez lata prezydentury.

Czytaj też: Mubarak i jego miliardy


Tygodnik Al Ahram poinformował wczoraj o dobrowolnym przekazaniu przez byłego prezydenta Egiptu wszystkich jego aktywów na rzecz egipskiego skarbu państwa. Zdaniem tygodnika, Hosni Mubarak próbuje w ten sposób zapewnić sobie przychylność nowych władz.

W zeszły piątek egipskie media poinformowały o zwolnieniu z aresztu żony Mubaraka - Suzanne, która wcześniej musiała wpłacić zabezpieczenie finansowe w wysokości 3,4 mln dolarów oraz przekazać egipskiemu rządowi okazałą willę w Kairze.

Obecnie Mubarak wciąż przebywa w szpitalu w popularnym kurorcie turystycznym Szarm asz-Szajch, gdzie znalazł się w związku z problemami z sercem. W zeszłym miesiącu egipski prokurator nakazł Ministerstwu Spraw Wewnętrznych przeniesienie byłego prezydenta do więzienia Torah w Kairze, gdzie zostałby poddany dalszej terapii w tamtejszym szpitalu więziennym.

Karykatura przedstawiająca Hosniego Mubaraka. Media spekulowały na temat możliwej ucieczki byłego prezydenta z Egiptu. Miała mu w tym pomóc ogromna fortuna zgromadzona w zagranicznych bankach oraz aktywach rozsianych po całym świecie, m.in. w Londynie. / Fot. Carlos Latuff/he copyright holder of this work allows anyone to use it for any purpose including unrestricted redistribution, commercial use, and mod.

Czytaj też: Mubarak trafi do więzienia


Hosni Mubarak, który obchodził w tym miesiącu swoje 83. urodziny, stawiane są m.in. zarzuty w sprawie śmierci kilkuset osób w trakcie zamieszek do jakich doszło w styczniu i lutym w Kairze i kilku innych egipskich miastach. W starciach między zwolennikami Mubaraka i przeciwnikami jego reżimu zginęło wówczas 365 osób, a kolejnych 2 tysiące odniosło obrażenia.

Były egipski przywódca oskarżony jest także o popełnienie licznych przestępstw o charakterze korupcyjnym. W ciągu blisko trzech dekad urzędowania na stanowisku prezydenta Egiptu, Mubarak zgromadził wraz z rodziną ogromną fortunę, szacowaną niekiedy nawet na 70 mld dolarów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ban
  • Ban
  • 18.05.2011 09:39

sprawiedliwosc dla bogaczy. twu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.