Facebook Google+ Twitter

Mubarak nadal prezydentem Egiptu? Nie podpisał rezygnacji

Zdaniem prawnika obalonego prezydenta Egiptu, Hosni Mubarak formalnie pozostaje nadal głową egipskiego państwa i powinien być sądzony przed specjalnym trybunałem. Zgodnie z konstytucją, by zrzec się urzędu, Mubarak musiał podpisać odpowiednie pismo. Tego jednak nigdy nie uczynił.

Płonący plakat prezydenta Hosniego Mubaraka w czasie protestów w Egipcie, styczeń 2011. / Fot. Frame Maker;You are free: to share - to copy, distribute and transmit the work to remix - to adapt the work;Flickr.comCytowany przez stację CNN, prawnik obalonego w zeszłym roku prezydenta Egiptu stwierdził, że Hosni Mubarak "ustnie zrezygnował z urzędu prezydenta na rzecz wiceprezydenta Omara Suleimana, bez podpisania jakiegokolwiek oficjalnego dokumentu, co nie jest zgodne z konstytucją".

Słowa Farida El Deeba padły podczas dzisiejszego posiedzenia sądu rozpatrującego sprawę byłego egipskiego przywódcy, jego synów oraz członków administracji rządowej. Zdaniem obrońców Mubaraka, jeśli formalnie wciąż pełni on funkcję prezydenta, musi być sądzony przez specjalny trybunał, a obecny proces jest nielegalny.

Czytaj też: Mubarak i jego miliardy


82-letniemu Hosni Mubarakowi stawiane są zarzuty m.in. w sprawie śmierci kilkuset osób podczas zamieszek do jakich doszło w styczniu i lutym w Kairze oraz kilku innych egipskich miastach. Zgodnie z wyliczeniami Amnesty International, w starciach pomiędzy protestującymi Egipcjanami zginęło wówczas 840 osób, a blisko 6 tys. odniosło obrażenia.

Mubarak oskarżony jest także o popełnienie licznych przestępstw o charakterze korupcyjnym. W ciągu blisko 30-letniej prezydentury, wraz z rodziną zgromadził ogromną fortunę, szacowaną niekiedy nawet na 70 mld dolarów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.