Facebook Google+ Twitter

Mucha: Szanse na liberalizację ustawy antyaborcyjnej są obecnie zerowe

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-09-29 14:13

SLD nie ma szans na realizację ustawy, która dopuszcza usunięcie ciąży na życzenie kobiety - mówi Joanna Mucha. Z posłanką PO rozmawia Anita Czupryn.

Joanna Mucha / Fot. PAP/Bartłomiej ZborowskiJak Pani ocenia szanse SLD na realizację projektu ustawy dopuszczającej usunięcie ciąży na życzenie kobiety?
W obecnym parlamencie szanse są zerowe i SLD doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Swoją drogą, to jest taka rozpaczliwa próba pokazania swojej lewicowości. Być może jedyna.

Dlaczego występują z tą ofensywą liberalizacji ustawy antyaborcyjnej właśnie teraz?
Klimat został wywołany przez Janusza Palikota, a on wyraźnie przesuwa się na terytorium, które do tej pory było kompletnie odpuszczone, bo partia lewicowa zajmowała się zupełnie innymi kwestiami. Natomiast w tym momencie, kiedy Janusz Palikot zaczyna zagrażać SLD, politycy lewicy obudzili się, bo poczuli, że sytuacja staje się dla nich niebezpieczna.

A może jest to dobry klimat również dlatego, że w przyszły czwartek na forum Rady Europy odbędzie się debata nad klauzulą sumienia? Nie jest tajemnicą, że Polska jest tam ostro krytykowana za to, że lekarze zbyt łatwo odmawiają zabiegów usunięcia ciąży ze względu na wyznawane wartości.
Jestem przekonana, że powodem tej ofensywy jest sytuacja wewnętrzna, a to, że lewicowi partnerzy z Europy nakłaniają do większej aktywności nad tego typu debatą, może być jedynie dodatkowym argumentem.

Podobają się Pani inne pomysły SLD związane z szumnie zapowiadanym pakietem ustawy światopoglądowej, czyli: częściowa refundacja antykoncepcji dla kobiet do 24. roku życia i zajęcia z edukacji seksualnej w szkołach podstawowych?
Chciałabym, aby Polska była krajem, w którym pewne zasady logiki są stosowane. Jeśli mamy tak restrykcyjną ustawę anty_aborcyjną, z którą ja się swoją drogą zgadzam, to powinniśmy zagwarantować inne mechanizmy i narzędzia, które spowodują, że kobiety będą mogły się czuć bezpiecznie. Stąd myślę, że ten postulat refundacji antykoncepcji dla młodych dziewczyn jest jak najbardziej zrozumiały. Dodatkowo rozważyłabym kwestię refundacji antykoncepcji dla kobiet z ubogich środowisk, korzystających z systemów opieki społecznej, których nie stać na kupowanie środków antykoncepcyjnych. Oczywiście taka refundacja byłaby na wniosek kobiety.

Jaki jest Pani pogląd na edukację seksualną uczniów szkół podstawowych, której również domaga się lewica?
Taka edukacja jest potrzebna i powinna być dostępna dla młodych ludzi. I choć oni wiedzą więcej, niż nam, dorosłym, może się wydawać, to jednak często powtarzają różnego rodzaju fałszywe mity i stereotypy bez możliwości ich zweryfikowania. Ale taka edukacja powinna być prowadzona i skupiać się na prezentowaniu seksualności jako dopełnienia trwałego związku między dwójką ludzi. I to wcale nie muszą być lekcje prowadzone przez nauczycieli, zważywszy, że nie mamy wystarczającej liczby dobrych pedagogów do prowadzenia tego typu zajęć. Jestem w stanie wyobrazić sobie, że młodzież idzie do kina na film, w którym w sposób przystępny, dobrym językiem i dostosowanym do wieku prezentuje się sprawy seksualności i związane z nią problemy. Ale ja w tych poglądach również jestem w mniejszości, stąd przewiduję, że żaden z projektów SLD nie uzyska poparcia większości.

Kazimierz Kutz we wczorajszym wywiadzie dla "Polski" powiedział, że PO będzie musiała się dostosować do nowej sytuacji politycznej, bo szeroko pojęta lewicowość stanie się coraz większą potrzebą społeczną. Widzi Pani to, że ten sezon polityczny będzie jednak należał do lewicy?
Ani ten, ani za rok, ale w wyborach parlamentarnych w 2015 roku rzeczywiście może być tak, że potrzeby związane z lewicową polityką będą kształtować polityczną narrację.

Cały wywiad w dzienniku Polska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.