Facebook Google+ Twitter

Muchy - "Notoryczni debiutanci"

Po głośnym debiucie w 2007 roku przyszedł czas na drugą płytę. Muchy, mistrzowie kompozycji z pogranicza gitarowej alternatywy i ambitnego popu, wracają w wielkim stylu albumem „Notoryczni debiutanci”.

Notoryczni debiutanci - okładka / Fot. materiały prasoweNastępca „Terroromansu” jest przede wszystkim bardziej taneczny. Poznanianie postanowili wziąć przykład ze swoich szkockich kolegów z Franz Ferdinand i stworzyć muzykę, do której „dziewczęta będą mogły tańczyć na koncertach”.

Już po przesłuchaniu singlowego „Przesilenia” wiemy, że zespołowi się to udało. Wspomniany utwór od pierwszych dźwięków porywa na parkiet, albo przynajmniej zmusza do rytmicznego potupywania (tych bardziej opornych). Użyte tu przesterowane klawisze, znane choćby z ostatnich dokonań łódzkiego Cool Kids of Death, czy Brytyjczyków z Editors, robią swoje.

Podobna muzycznie jest piosenka „'93”. W jej refrenie wykorzystano dodatkowo niespotykane dotąd w twórczości grupy chórki, które doskonale wpisały się w ogólny klimat utworu.

Płytę zamyka kompozycja „Kołobrzeg-Świnoujście”, dobrze znana fanom zespołu m.in. z dema „Galanteria”. W większej części to melorecytacja. Tekst, zainspirowany filmem Wajdy „Niewinni czarodzieje”, stanowi opis - krok po kroku - gry erotycznej dwojga niezwykle zafascynowanych sobą kochanków. Wersja na płycie różni się jednak od pierwowzoru z dema. Jest dłuższa, bardziej psychodeliczna. Dodano do niej partie akordeonu co jeszcze bardziej podkreśla jej wyjątkowy nastrój.

Coraz mniej mamy w Polsce zespołów, które piszą swoje teksty w całości w języku ojczystym. Muchy są jednym z nich. Teksty, podobnie jak na pierwszym albumie, roztrząsają problemy młodych ludzi. Tytuł płyty jest kwintesencją tematyki poruszanej na całym wydawnictwie. Wokalista zespołu Michał Wiraszko, w wywiadzie dla radiowej Trójki tłumaczył go tak: „Jesteśmy notorycznymi debiutantami spędzając na nowo każdy dzień i popełniając ciągle te same błędy”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dla mnie to nudny zespół bez wyrazu i nic więcej. Żeby grać trzeba mieć pomysł na siebie. Wkurza mnie, że tak często puszczają ich na Trójce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.