Facebook Google+ Twitter

Multimedialnie o Marszu Tolerancji. Sprawdzamy możliwości serwisu

Współautorzy: Łukasz Cygan

Już prawie tydzień minął od przejścia ulicami Krakowa 5. Marszu Tolerancji, podczas którego doszło do wielu siłowych interwencji policji. Zobaczmy jak dziś, dzięki nowej odsłonie Wiadomości24.pl, możemy pokazać takie i inne wydarzenia.

Marsz Tolerancji wyrusza z Placu Wolnica. / Fot. Michał OsienkiewiczW sobotnie popołudnie 16 maja kilkaset osób zebrało się na Placu Wolnica w Krakowie, by wyruszyć w barwnym korowodzie na Rynek Główny. Były tęczowe flagi, balony, bębny i transparenty. O ile do tej pory Marsze Tolerancji były częścią Festiwalu Kultura dla Tolerancji, w tym roku manifestacja stanowiła finał projektu Queerowy Maj. Trasa przemarszu została zmieniona tak, by była dłuższa i wiodła głównymi ulicami, pomiędzy krakowskim Kazimierzem a Rynkiem Głównym.

Trasie przemarszu możemy przyjrzeć się na mapie Google:NOP na Rynku. / Fot. Łukasz Maria CyganKiedy o godz. 14 z placu Wolnica wyruszał korowód popierających związki homoseksualne, od ponad 30 minut po płycie Rynku poruszała się kilkudziesięcioosobowa grupa Narodowego Odrodzenia Polski, skandująca takie hasła jak: "Rynek krakowski nie jest gejowski" oraz "Chłopak, dziewczyna - normalna rodzina". O 13.30 zaczęła się także druga manifestacja - Marsz Tradycji i Kultury, który zorganizowała Młodzież Wszechpolska. Michał Sroka, wiceprezes organizacji, zapowiadał wcześniej, że kontrmanifestanci powstrzymają Marsz Tolerancji w sposób pokojowy. Prawdopodobnie jednak pomysłem tym niektórzy poczuli się zawiedzeni, gdyż formuła była taka sama jak w latach poprzednich.

Zobaczmy przedstawiający kontrmanifestantów krótki materiał filmowy autora Wiadomości24.pl Łukasza Cygana.

Gdy Marsz Tolerancji zbliżał się do Rynku Głównego policja i straż miejska zatrzymała grupę młodych ludzi, którzy z rozciągniętym w poprzek ulicy łańcuchem próbowali uniemożliwić kontynuację demonstracji. Osoby te odpowiedzą prawdopodobnie za zakłócanie legalnego zgromadzenia.

Niemal równo o godzinie 15, przy wylocie ulicy Grodzkiej, obie manifestacje spotkały się ze sobą. W stronę demonstracji projektu Queerowy Maj poleciały jajka i pomidory, które trafiały w uczestników Marszu Tolerancji, policjantów, fotoreporterów i turystów. Tu doszło też do bardzo stanowczych interwencji policji, która blokujących przejście przewracała twarzą na ziemię, a następnie skuwała w kajdanki i odprowadzała do podstawionych więźniarek.

Policja mogła spodziewać się przepychanek. Na uczestników Marszu Tolerancji na Rynku Głównym czekali przedstawiciele Narodowego Odrodzenia Polski oraz Młodzieży Wszechpolskiej. / Fot. Michał OsienkiewiczJedna ze stanowczych interwencji policji. / Fot. Michał OsienkiewiczDla kilkunastu narodowców udział w kontrmanifestacji zakończył się policyjnych więźniarkach. / Fot. Michał Osienkiewicz

Wybrane dla Ciebie:


Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.