Facebook Google+ Twitter

Multimedialny tomik poezji - unikalny projekt Marcina Rogalskiego

Poezja Ślepego Toru jest nowoczesnym wideo-poetyckim projektem Marcina Martineza Rogalskiego. Pierwszy raz program ten został zaprezentowany podczas XIV Mogileńskich Spotkań Plastycznych, obecnie został wydany na płycie DVD.

Każdy poeta marzy o wydaniu tradycyjnego tomiku wierszy. Ale czy można wydać wiersze w postaci tomiku DVD jako wideo-poezję? Właśnie w taki sposób
Marcin "Martinez" Rogalski zaprezentował swoje utwory. Jak mówi sam autor projektu, ta płyta jest prawdopodobnie pierwszym multimedialnym tomikiem poezji na świecie.

Pierwszy raz przedstawił ten nieszablonowy, wizualny projekt w kwietniu 2011 r., podczas Mogileńskich Spotkań Plastycznych. Zaprezentował wtedy jedenaście swoich wierszy wraz z zespołem Attention. Inspirowany był "Ślepym torem", utworem Stefana Grabińskiego z książki "Demon ruchu". Grabiński (1887-1936) uważany jest za prekursora gatunku literackiego nazywanego "thrillerem fantastycznym".

Poeci prawdopodobnie nigdy nie zrezygnują z papieru, lecz wideopoezja będzie gościć coraz częściej w internecie. A może powstanie w przyszłości poetycki kanał telewizyjny na wzór MTV? Czy wiersze na nośnikach elektronicznych to niedaleka przyszłość?

Już dzisiaj można na portalu eMultipoetry zobaczyć wideowiersze.

Zapraszam do obejrzenia krótkiego przekazu wideopoezji.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Tą metodą można wiele dzieł uratować od zapomnienia. Ot, w tej chwili pochylam się nad "Hausbuch Deutscher Lyrik"a w tłumaczeniu na język polski "Domowa księga niemieckiej liryki". Wydanie siódme z 1907 roku. Pismo, które młodzi Niemcy już nie znają. Zawiera utwory począwszy od XV Wieku. Między innymi Goethe Johann Wolfgang urodzony 28 Sierpnia 1749 roku we Frankfurcie nad Menem. Zmarł 22 Marca 1832 roku w Wajmarze. Jego utwory to: Wielkanoc, Cisza morza, Pożar, Samotność, Pieśń Mahometa, Wędrowna Pieśń Nocy, Do Księżyca i wiele innych. Przypominam sobie jak podgrzewano takimi książkami piece kaflowe. Straty niepowetowane dla kultury europejskiej. Wiele zaginęło bezpowrotnie, ponieważ nakłady były w dawnych czasach bardzo małe.

Komentarz został ukrytyrozwiń
staromodny poeta
  • staromodny poeta
  • 25.10.2011 23:38

Ciekawy przekaz audiowizualny poezji, gratuluję pomysłu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zbyszekb
  • Zbyszekb
  • 06.10.2011 09:24

Sztuka wykorzysta każde narzędzie do przedstawienia siebie w realnym świecie.
Zresztą, uważam, że podstawą wszystkiego co łączy sztukę z jej odbiorcami jest entuzjazm, bez tego byłoby wszystko martwe.
Przykład portalu eMultipoetry podany przez panią Izabelą Degen jest adekwatnym dla „naszych czasów”. Ile jest w tej materii jeszcze do odkrycia nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć.
Internet, audio i video technika jest na pewno doskonałym narzędziem do rejestrowania i przekazywania sztuki w pełnym tego słowa znaczeniu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.