Facebook Google+ Twitter

Mumia kapłana przechowywana w Muzeum Narodowym skrywała szczątki kobiety

Pewnego rodzaju zaskoczeniem zakończyły się badania polskich naukowców nad mumią kapłana Hor-Dżehutiego. Eksponat trafił do Polski jeszcze w 1826 roku, prawdopodobnie za sprawą Stanisława Kostki Potockiego.

 / Fot. By Col·lecció Eduard Toda [Public domain], via Wikimedia CommonsMumia kapłana Hor-Dżehutiego, będąca w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, okazała się skrywać zwłoki... kobiety. O wszystkim poinformowano podczas Światowego Kongresu Badań nad Mumiami w Limie w Peru. "Po przeprowadzeniu badań tomograficznych okazało się, że szkielet domniemanego kapłana ma bardzo delikatną budowę, co jest dość nietypowe dla mężczyzny. To był pierwszy sygnał, że nie mamy do czynienia z osobą, o której wspomina napis na trumnie, w której złożono zmarłego" - oznajmiła archeolog i antropolog fizyczna, Marzena Ożarek-Szilke cytowana przez Serwis Nauka w Polsce PAP.

Mało prawdopodobne by wtórnie okazało się, że zmumifikowana kobieta jest jednak mężczyzną, albowiem szczegółowe analizy obrazów tomograficznych wykazują u tej osoby brak penisa, co dalej wyjaśnia Ożarek-Szilke: "Egipcjanie mumifikowali ten organ. Z reguły bardzo dobrze zachowuje się do naszych czasów" - i dodaje - "Na uzyskanych obrazach 3D wyraźnie widoczne są długie, spływające na ramiona, kręcone włosy oraz zmumifikowane piersi".

Do tej pory wiadomo było, iż mumia należy do Hor-Dżehutiego, który piastował urząd pisarza miejskiego i zarządcy w okolicach Medinet Habu (Teby Zachodnie); nadto kapłan Horusa-Thota. Liczono, że żył nie wcześniej niż w pierwszej połowie I w. p.n.e. i nie później aniżeli w pierwszej połowie I w. n.e. Także dotychczasowe datowanie uznaje się za cośkolwiek chybione: "W wyniku najnowszych badań musimy zmienić identyfikację zmarłej osoby. Wstępnie przypuszczamy, że mumia może pochodzić z okresu wcześniejszego niż sądzono" - przyznała archeolog Kamila Braulińska.

Co ciekawe, XIX-wieczny spis zabytków z kolekcji starożytności UW informuje, że mamy do czynienia z "mumią niewiasty". Jednakże w okresie międzywojennym odczytano "poprawnie" hieroglify na trumnie i zweryfikowano płeć osoby zmarłej jako mężczyznę. Cóż, zapewne kiedyś odkryjemy w jakim celu wznoszono piramidy.


źródło: Serwis Nauka w Polsce PAP


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.