Mundial 2010. Ghana pokonała Serbię

W meczu inauguracyjnym rozgrywek w grupie D reprezentacja Ghany pokonała w stolicy RPA, Pretorii, Serbię 1:0 (0:0).

/ Fot. PAP/EPAJako pierwsi w niedzielnym pojedynku zaatakowali zawodnicy Ghany. W 2. minucie na strzał z dystansu zdecydował się Annan, piłka jednak minęła bramkę Stojkovicia. Pierwsze minuty nie przyniosły groźnych sytuacji pod obiema bramkami. Zarówno Serbowie jak i reprezentanci Ghany starali się narzucić przeciwnikowi swój styl gry, jednak bez powodzenia.

W 15. minucie ucieładną akcję skonstruowali piłkarze z "Czarnego Lądu" - po podaniu piętką Gyana groźny strzał z ostrego kąta oddał Asamoha, Zigić zdołał jednak wybić piłkę poza boisko. Ghana atakowała coraz śmielej - w 21. minucie świetne dośrodkowanie Boatenga i niewiele brakowało, aby Gyan sprawdził umiejętności Stojkovicia, któremu to zagranie i tak sprawiło małe kłopoty. Serbowie kilkakrotnie próbowali prostopadłych zagrań do Marko Pantelicia, defensorzy rywali nie pozwalali im jednak na wypracowanie dogodnej sytuacji do zdobycia bramki.

Pierwszy "groźny" strzał Serbowie oddali w 31. minucie gry. Pantelić uderzał z wysokości pola karnego, piłka trafiła jednak jedynie w boczną siatkę bramki Kingstona. Podopieczni Radomira Anticia sprawiali wrażenie zmęczonych, niejednokrotnie mieli problemy z szybszymi rywalami.
W 39. minucie z 20 metrów strzelał Stanković, i choć piłka uderzana była przez serbskiego pomocnika wprost w Kingstona, bramkarz miał spore problemy z jej opanowaniem.

Oba zespoły nie zachwyciły w pierwszych 45 minutach, żadna z drużyn nie stworzyła stuprocentowej sytuacji do zdobycia bramki i do przerwy był remis 0:0.

Po przerwie nie uległ znaczącej zmianie. W 54. minucie niewiele brakowało, a bramkę zdobyłaby Ghana. Po dośrodkowaniu Tagoe głową uderzał Ayew, nie zdołał jednak umieścić piłki w siatce. Niespełna pięć minut później świetne podanie Pantelicia tuż przed bramką zmarnował Zigić. Napastnik Valencii nie zdołał przyjąć piłki i w dalszym ciągu był remis.