Mundial 2010. Holandia - Japonia 1:0

W meczu grupy E Holandia pokonała reprezentację Japonii 1:0, czym niemalże na pewno zapewniła sobie awans do kolejnej fazy. Bramkę na wagę zwycięstwa strzelił Wesley Sneijder.

/ Fot. PAP/EPAObie drużyny przystępowały do meczu w dobrych nastrojach - zarówno Holandia jak i Japonia, zwyciężyły w pierwszych swoich meczach. Faworytami spotkania byli Pomarańczowi, występujący dziś bez jednej ze swoich największych gwiazd, Arjena Robbena. Piłkarze z Japonii nie zamierzali jednak tanio sprzedać skóry, a to zapowiadało emocje.

Piłkarze spokojnie rozpoczęli ten mecz, starając się bardziej nie stracić, niż strzelić bramkę. Żadna z drużyn nie rzuciła się do ataku, chociaż lekką przewagę mieli podopieczni Marwijka. Japończycy jednak bardzo mądrze się bronili.

w 8. minucie w odległości około 30 m od własnej bramki, faulowali podopieczni Okady. Do piłki podszedł Wesley Sneijder, ale jego strzał poszybował nad poprzeczką bramki strzeżonej przez Kawashime. Popularni Oranje próbowali grać efektowną piłkę - w 10. minucie Kuyt starał się zdobyć gola przewrotką, ale ostatecznie piłka nie padła jego łupem.

Samurajowie odpowiedzieli minutę później, kiedy to mocnym, choć niecelnym, strzałem popisał się Nagatomo. W 36. minucie faulował van der Wiel, a groźnie głową po stałym fragmencie gry uderzał Tanak.

W końcówce pierwszej połowy, Holendrzy grali nieporadnie i momentami oddawali nawet inicjatywę w grze swoim rywalom.