Mundial 2010. Niemcy - Serbia 0:1

Do sporej niespodzianki doszło w pierwszym dzisiejszym spotkaniu. Trzykrotni mistrzowie świata Niemcy, przegrali z Serbią 0:1, komplikując mocno sytuację w swojej grupie.

/ Fot. PAPNiemcy i Serbia przystępowały do tego spotkania w odmiennych nastrojach. Podopieczni Löwa pokonali w pierwszej kolejce Australię 4:0 i potwierdzili, że dysponują bardzo silnym zespołem. Piłkarze z półwyspu Bałkańskiego przegrali natomiast swój pierwszy mecz z Ghaną 0:1. Zdecydowanym faworytem spotkania byli więc Niemcy.

Mecz rozpoczął się od ataków Serbów, którzy wydawali się być bardzo zmobilizowani. Sił i pomysłu na inicjatywę w meczu, starczyło im jednak tylko na kilka minut. Potem coraz dłużej w posiadaniu piłki byli Niemcy. Dobrze spisywała się jednak defensywa podopiecznych Antica i trzykrotni mistrzowie świata niewiele mogli zdziałać pod bramką Stojkovica. O dobrej postawie Vidica i spółki świadczyła choćby akcja z 3. minuty, kiedy naciskany przez defensorów Serbii Khedira, posłał piłkę nad poprzeczką, marnując dobrą okazję.

Na pozycyjne ataki Niemców, ich rywale odpowiadali kontrami, w których wyróżniał się m. in. Javanovic. Dośrodkował on w 25. minucie piłkę w pole karne, ale jego partner z drużyny Zigic, został uprzedzony przez rywali. W 32. minucie, piłkarze z Bałkanów mieli rzut wolny, z 25 metrów, po faulu Klose. Nieprecyzyjnie uderzył jednak Kolarov.

W 37. minucie, niebezpiecznie faulował Miroslav Klose, a sędzia bez wahania pokazał mu żółtą kartkę. Niestety dla tego piłkarza był to już drugi kartonik i musiał on opuścić boisko. To był jeden z przełomowych momentów spotkania.

Minutę później było już 1:0 dla Serbów. Świetnie prawą flanką ruszył Krasic, celnie dośrodkowując. Następnie piłkę na środek pola karnego zgrał Zigic, a tam dopadł do niej Jovanovic i wpakował ją do bramki.

Mimo osłabienia, Niemcy ruszyli do ataków, które okazały się znacznie groźniejsze od tych z początku spotkania. W doliczonym czasie gry, potężnie huknął Khedira, ale piłka uderzyła w poprzeczkę.