Facebook Google+ Twitter

Mundial czas zacząć!

Największe święto dla piłkarskich kibiców, czyli finały Mistrzostw Świata rozpoczną się już dziś. Wielkie emocje: triumfy, dramaty, zwroty akcji, sensacje, skandale i cała poza boiskowa otoczka to jest to, co kochają miliony ludzi.

Można się długo spierać na temat wyższości jakiegoś sportu nad innym, pod różnymi względami, ale jedno jest pewne: piłka nożna jest najpopularniejszą dyscypliną na świecie. Nie zmienią tego komentarze przeciwników futbolu, którzy dziwią się dlaczego 22 facetów ugania się za jedną szmacianką, i że to prosta gra dla mało inteligentnych ludzi. A przecież to swoiste szachy na zielonej murawie.

Historia pokazuje, że żaden inny sport tak nie łączy, jak i dzieli ludzi. Tylko piłka wywołuje tak skrajne i głębokie emocje. Szczególnie w krajach gdzie jest ona religią tak, jak w Anglii, Włoszech,
Hiszpanii, czy w państwach Ameryki Południowej, gdzie wokół niej toczą się: życie i futbolowe wojny.

Gorącokrwisty temperament tamtejszych kibiców był powodem wielu nieszczęść. Podczas piłkarskich zamieszek w Ameryce Łacińskiej zginęło sporo osób, również piłkarzy, którzy są pod ogromną presją. Od bycia Bogiem do bycia poniewieranym dzieli ich tylko mały krok. Taki jak choćby pamiętny samobój Kolumbijczyka Escobara w Mistrzostwach Świata w USA w 1994, który przekreślił szansę awansu Kolumbii do fazy pucharowej. Escobar został zastrzelony przez rozgniewanego fana. Morderca posłał w jego głowę 12 kul, ponoć po każdej krzycząc "gol, gol, gol". To ciemna strona futbolu. Oby więcej takich tragedii nie miało miejsca. Wróćmy jednak do tej jaśniejszej strony piłki.

Mistrzostwa Świata są przede wszystkim turniejem, który ma łączyć ludzi z całego globu. Pomóc przełamywać bariery i animozje. Dać piękne chwile tym, którzy na co dzień nie mają łatwego życia.

Setki miliony widzów przed telewizorami i tysiące na trybunach zasiądą kibicować swoim drużynom. Przez miesiąc oczy wszystkich będą zwrócone na RPA. Pierwszy raz mundial odbędzie się w Afryce, o którą świat powinien się bardziej zatroszczyć. Ten turniej jest również po to, żeby spojrzeć na Czarny Ląd w kontekście cywilizacyjnym. W kontekście głodu, biedy i braku perspektyw dla ludzi.

A kto wygra? Niech wygra piękna piłka i gra fair. I zrozumienie. Szczególnie u żon, partnerek, dla których (w większości) mecze kojarzą się z oblężeniem telewizora i kompletnym odizolowaniem się samców żłopiących piwo. Drogie panie, takie wydarzenie jak Mundial odbywa się raz na 4 lata. Więc od dzisiaj piłka jest po naszej stronie.


Więcej o Mundialu: mundial.ekstraklasa.net

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.