Mundial. Finał będzie pomarańczowy

Holandia pokonała w Kapsztadzie Urugwaj 3:2 i zagra w finale mistrzostw świata. Urugwajowi, mimo walki do końca, pozostanie batalia o brązowy medal.

/ Fot. PAPDroga obu drużyn do półfinału mundialu znacznie się różniła. Holendrzy podążali prostym szlakiem wygrywając pięć kolejnych spotkań, w tym w 1/4 finału z faworyzowaną Brazylią. Za to Urugwaj z grupy wyszedł bez straty gola, ale w fazie pucharowej napotkał na problemy. Zwłaszcza w meczu z Ghaną, który zawodnicy z Ameryki Płd wygrali w serii rzutów karnych, a mogli przegrać gdyby nie ręka Luisa Suareza i przestrzelona jedenastka przez Asamoah Gyana.

Od początku spotkania obie drużyny badały siły i żadna ze stron nie potrafiła narzucić swojego stylu gry. Choć w 4. minucie Kuyt znalazł się w polu karnym, ale minimalnie przestrzelił w dogodnej sytuacji. Grę w ataku pozycyjnym prowadzili Holendrzy, ale Urugwajczycy ustawili szczelną obronę i nastawili się na kontry.

Mimo że Pomarańczowi dłużej utrzymywali się przy piłce to nic z tej przewagi nie wynikało. Podopieczni Berta van Marwijka nie dochodzili do klarownych sytuacji strzeleckich. Ale w 18. minucie Holendrzy objęli prowadzenie po strzale van Bronckhorsta, który huknął z około 25 metrów i umieścił piłkę w okienku bramki Muslery.

W 27. minucie zawrzało między zawodnikami obu drużyn, bowiem przy próbie strzału z przewrotki Cavani zamiast w piłkę trafił w twarz De Zeeuwa. Jednak sędzia opanował sytuację i obyło się bez wykluczeń.

Strata gola spowodowała, że Urugwaj musiał zmienić taktykę i zaatakować bramkę Stekelenburga. Sygnał do ataku Urugwajczykom dał Alvaro Pereira, ale jego słaby strzał w środek bramki nie sprawił trudności holenderskiemu bramkarzowi. W 42. minucie na strzał z dystansu zdecydował się Diego Forlan i mimo, że piłka leciała w środek bramki to Stekelenburg przepuścił ją do siatki. Zrobiło się 1:1, a po golu zaznaczyła się przewaga piłkarzy z Ameryki Płd.