Mundial. Hiszpania zagra o Puchar Świata

Hiszpania po golu Carlesa Puyola pokonała Niemcy 1:0 i zagra w wielkim finale mistrzostw świata. Podopieczni Joachima Loewa nie przypominali zespołu, który z mundialu wyeliminował Anglię i Argentynę.

/ Fot. PAPNiemcy zagrali bez Thomasa Mullera, objawienia mundialu, który jest motorem napędowym zespołu Joachima Loewa, a w półfinale musiał pauzować za nadmiar kartek. Hiszpanie przystąpili do meczu z innym problemem, musieli zmierzyć się z drużyną, która w fazie pucharowej odprawiła z kwitkiem Anglię i Argentynę zdobywając w każdym z tych spotkań po cztery gole.

Od początku meczu zarysowała się przewaga Hiszpanów, którzy próbowali dostać się pod niemiecką bramkę grając w ataku pozycyjnym. W 6. minucie udało się stworzyć podopiecznym Vicente del Bosque sytuację bramkową, ale Villa został zatrzymany przez Neuera. Mistrzowie Europy mieli przewagę optyczną, którą na gola mógł zamienić Puyol, ale z pięciu metrów główkował nad bramką.

Niemcy w początkowej fazie spotkania zagrali zachowawczo, konsekwentnie realizując nałożoną taktykę. Osamotniony w przodzie Klose nie otrzymywał podań od partnerów. Po drugiej stronie boiska pieczołowicie pilnowany był Villa, któremu niemieccy obrońcy nie pozwalali na zbyt wiele.

W 32. minucie Trochowski z dystansu zatrudnił Casillasa, ale hiszpański bramkarz był na posterunku. Od tego momentu zarysowała się lekka przewaga Niemców, którzy przenieśli ciężar gry na połowę rywala, ale nie stworzyli groźnej sytuacji. W 45. minucie Ozil przewrócił się w polu karnym, ale sędzia uznał, że nie było przewinienia.

W pierwszej połowie oba zespoły zagrały z należnym respektem dla przeciwnika myśląc głównie o obronie własnej bramki stąd brakowało sytuacji i spięć podbramkowych.