Facebook Google+ Twitter

Mundial przegrała Afryka

Aby miliony ludzi na całym świecie mogły ekscytować się meczami mistrzostw świata, władze Republiki Południowej Afryki, w porozumieniu z Międzynarodową Federacją Piłki Nożnej, notorycznie łamią podstawowe prawa człowieka.

Ceremonia otwarcia Mistrzostw Świata / Fot. Flickr, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Flickr_-_Shine_2010_-_2010_World_Cup_good_news_-_2010_World_Cup_opening_ceremony.jpgJutro poznamy zwycięską reprezentację, która zabierze do swojego kraju puchar mistrzostw świata. Już dziś jednak możemy określić największego przegranego, zbliżającego się powoli do końca święta piłki nożnej. To Afryka, dla której mundial w RPA miał być wielką szansą, miał przypomnieć światu o zapomnianym i opuszczonym kontynencie oraz udowodnić, że pomimo wszelkich przeciwności, Afrykanie mogą wspólnie stworzyć coś wspaniałego.

Rzeczywistość mundialowa w RPA jest jednak przerażająca. Pod pretekstem przeprowadzenia, niezaprzeczalnie największej i najbardziej dochodowej zarazem, imprezy sportowej, władze RPA zgodnie z oczekiwaniami Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA), w rażący sposób łamią podstawowe prawa człowieka. Za piłkarskim szaleństwem roztacza się mroczna kraina, pełna nędzy, przemocy, prześladowań, przesiedleń i wyzysku.

Mistrzostwa za wszelką cenę

Długo przed rozpoczęciem mundialu pojawiły się kontrowersje związane z planami jego organizacji, w związku z którymi, władze w Pretorii musiały dostosować wszelkie regulacje i przepisy do wymagań stawianych przez FIFA. Zmiany, jakie przeprowadzono, z uwagi na zbliżającą się imprezę, uderzyły przede wszystkim w najuboższe warstwy południowoafrykańskiego społeczeństwa.

Podczas przygotowań do mistrzostw świata, wiele organizacji działających na rzecz przestrzegania praw człowieka, alarmowało o sytuacji pracowników, zatrudnionych przy budowach licznych mundialowych obiektów, w tym także stadionów. W lipcu 2009 roku blisko 70 tys. pracowników sektora budowlanego rozpoczęło strajk. Południowoafrykańskie władze, w obawie przed niedotrzymaniem wcześniej ustalonych z FIFA terminów, uległy pod naciskiem budowlanego lobby i zgodziły się nieznacznie podnieść wynagrodzenia strajkujących robotników.

Niestety nie wszystkie grupy społeczne potrafią zorganizować się, by walczyć o swoje prawa i przywileje. Na potrzeby budowy wielu obiektów, m.in. stadionów, hoteli, czy chociażby linii komunikacyjnych, zburzono tysiące domów, z których - niekiedy siłą - wyrzucono setki tysięcy ludzi, umieszczonych następnie w prowizorycznych obozach. Na terenach, gdzie powstawały mundialowe obiekty, zamykano i burzono sklepy, szkoły, restauracje, wszelkie budynki użyteczności publicznej. W związku z tym, wielu ludzi, poza domami, utraciło też miejsca pracy, a co za tym idzie utracili dotychczasowe życie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Na pewno sytuacje opisane w artykule skandaliczne. Typowe, gdy problemy próbuje się rozwiązywać w ostatniej chwili, przez ograniczenia i 'zamiatając pod dywan', a nie wcześniej i sukcesywnie, przez zmiany systemowe.

A jaki mimo wszystko będzie bilans Mundialu, jak wpłynie na PR RPA w świecie, a co za tym idzie na liczbę inwestycji oraz turystów, wzrost gospodarczy, liczbę miejsc pracy... tu jeszcze chyba musimy poczekać na jakiś przyszłoroczny raport - w skali mniejszej niż rok rzetelnie nie bardzo można to ocenić.

Ciekawa dyskusja na forum odnośnie sytuacji w RPA: http://www.goldenline.pl/forum/175992/co-sadzicie-o-obecnej-sytuacji-w-rpa

Ważny temat i dobrze napisany artykuł.
........
Teraz widzę u Ciebie, Tomku, nie tylko w tym artykule, prawdziwy alterglobalizm:))
Tak trzymać! Zdecydowane 5. Pozdrowienia!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale poziom widowiska i sędziowania, też był kiepski...http://wadowice24.pl/wasze-artykuly/1747

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie do pomyślenia, ale co prawda to prawda.
liczy się widowisko, a o "zwykłych" ludziach i fair play nikt nie pamięta...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.