Facebook Google+ Twitter

Mundial w Brazylii zmieni piłkę nożną? Do gry wchodzą nowoczesne technologie

Wygląda na to, że przynajmniej częściowo problem błędów ze strony arbitrów będzie wkrótce rozwiązany. Wszystko za sprawą dwóch systemów komputerowych: Hawk-Eye i GoalRef, które mają weryfikować prawidłowość zdobytych bramek.

 / Fot. By Ronnie Macdonald from Chelmsford, United Kingdom [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia CommonsHawk-Eye to angielska technologia, która już dzisiaj ma zastosowanie na kortach tenisowych. Za pomocą specjalnych kamer umieszczonych pod różnymi kątami i odmierzeniu czasu wykonuje triangulację piłki w celu określenia jej położenia, obliczając jej trajektorię (tor ruchu). Aby jednak ta metoda zagościła w piłce nożnej musi przejść szereg modyfikacji. Przede wszystkim koniecznością będzie zamontowanie w bramkach kamer, prawdopodobnie sześciu ( w tenisie używane jest dziesięć), które z doskonałą precyzją zarejestrują obraz i czas w jakim futbolówka dostała się do bramki. Reakcja tego urządzenia musi być błyskawiczna tak, aby sędzia mógł być automatycznie poinformowany o poprawności zdobycia ramki i wydać prawidłowy werdykt.

Duńczycy nie chcąc być gorsi od Anglików i wymyślili podobną technologię, GoalRef. Ta technologia oparta jest jednak na sygnale radiowym, który wysyła jeden czujnik umieszczony w piłce i dwa umieszczone w słupkach bramki. Jedyną trudnością w tym przypadku może być konieczność zamontowania sensora w piłce. Sensor ten musi wytrzymać nawet najmocniejsze strzały i nie może się przemieszczać, a tym samym przeciążać piłki i wpływać na jej tor lotu. Przed wprowadzeniem tej technologii piłki muszą być poddane wielu testom, co z pewnością nie ułatwia wprowadzenia przedmiotowego rozwiązania.

Te dwie firmy toczyły bój o zastosowanie technologii na mundialu 2014. Jednak jak poinformował w lutym prezes FIFA Sepp Blatter, zastosowana będzie niemiecka technologia firmy GoalControl GmbH. Jest to system zbliżony do Hawk-Eye, bo bazuje na obrazie z siedmiu kamer zamontowanych wokół każdej z bramek. Koszt montażu systemu oszacowany jest nawet na 300 tysięcy euro, nie wspominając już o kosztach eksploatacji. Jak się ona sprawdzi, dowiemy się już w przyszłym roku, podczas brazylijskich mistrzostw świata.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.