Facebook Google+ Twitter

Mundurek jest dobry na wszystko

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-04-22 10:24

Przestańcie walczyć z uczniami - stwórzcie im porządne warunki do uczenia się, podajcie im pomocną dłoń, nie straszcie, nie karzcie, nie represjonujcie. Za kilkanaście lat to Oni - dzisiejsi uczniowie - będą rządzić krajem.

Polska szkoła postrzegana jest od wielu lat przez uczniów jako instrument represji. Jest w świadomości młodych ludzi instytucją agresywną, represyjną i stresującą. Ostatnie pomysły ministra Giertycha: mundurki, spis ciężarnych uczennic czy zakaz używania telefonów komórkowych - wzmacniają te negatywne uczucia. Akcje ministerialne przynoszą zatem więcej złego niż dobrego - zamiast stwarzać młodzieży lepsze warunki do nauki, przyczyniają się do jeszcze większego stresu.

Szkoła służyć ma - w swym zamyśle - edukować i wychować młodych ludzi. Jednym z podstawowych warunków skuteczności całego procesu dydaktycznego jest dobre, bezpieczne i komfortowe samopoczucie uczniów. Takiego samopoczucia polscy uczniowie nie mają - nie z własnej winy - z winy źle skonstruowanego systemu szkolnictwa (przepełnienie zarówno całych szkół, jak i każdej klasy osobno), z winy słabo wyedukowanej kadry pedagogicznej (nauczyciele nie są przygotowani do rozwiązywania problemów, na jakie napotyka młody człowiek w sytuacji stresowej, nie są przygotowani do indywidualizacji nauczania) oraz z winy niekompetencji instytucji zarządzających polskim szkolnictwem (od ministrów począwszy, a na dyrektorach poszczególnych placówek skończywszy).

Wszelkie akcje w stylu nakazu noszenia przez uczniów mundurków są tylko i wyłącznie efekciarskimi akcjami propagandowymi pana ministra, nie mającymi nic wspólnego z naprawą systemu edukacji. Są to akcje, które przynoszą więcej złego niż dobrego, ale przecież cała Polska widzi, że coś się robi, że wreszcie przyszedł ktoś kto "posprząta to szambo".
Nie ma nic złego w mundurkach jako takich - złe są metody stosowane przez ministerstwo, zła jest "akcyjność" działań ministra, złe jest zaniechanie prawdziwej i rzetelnej naprawy szkolnictwa w Polsce.

Przestańcie walczyć z uczniami - stwórzcie im porządne warunki do uczenia się, podajcie im pomocną dłoń, pokażcie im jak piękny i różnorodny jest świat dookoła. Nie straszcie, nie karajcie, nie represjonujcie. Za kilkanaście lat to Oni - dzisiejsi uczniowie - będą rządzić krajem, a jest naukowo udowodnione, że człowiek poddawany przemocy w dzieciństwie stosuje przemoc w życiu dorosłym - co możemy łatwo zauważyć w codziennym życiu.

Autor: Maciej Lewandowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.