Facebook Google+ Twitter

Mundurowi będą protestować

Funkcjonariusze podlegający MSWiA planują na 19 lutego największą w historii pikietę, by rząd zwrócił uwagę na fatalną sytuację finansową służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa.

Materiały zapowiadające protest. / Fot. Paweł OlejnikFunkcjonariusze policji, straży granicznej, straży pożarnej, ABW, CBA, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego oraz BOR chcą w ten sposób wyrazić sprzeciw wobec planów rządu Donalda Tuska. Dotyczą one niekorzystnych zmian w przepisach emerytalnych funkcjonariuszy podległych MSWiA oraz nieprawidłowości w wydawaniu pieniędzy z tzw. "ustawy modernizacyjnej".

Jak wynika ze wstępnych założeń do projektu, prawo do emerytury mają nabywać funkcjonariusze, którzy ukończyli 55 lat i przepracowali w służbie, co najmniej 25 lat. Obecnie prawa emerytalne uzyskują oni po 15 latach służby jednak po tym okresie mogą otrzymać jedynie 40 procent obecnego wynagrodzenia.

 / Fot. PAP/Darek DelmanowiczMinister Schetyna chce w ten sposób zachęcić ludzi do dłuższego pozostawania w służbie, ale według funkcjonariuszy spowoduje to jedynie masowe odejście przed wprowadzeniem niekorzystnych zmian. Dla młodych i wykształconych ludzi służba przestanie być atrakcyjna i tak naprawdę może to doprowadzić do sytuacji, że państwo nie będzie mogło zapewnić bezpieczeństwa swoim obywatelom.
Dodatkowo czarę goryczy przelały ostatnie cięcia budżetu MSWiA, co doprowadziło do ogromnego pogorszenia i tak fatalnej sytuacji finansowej jednostek podległych ministerstwu.

Dlatego funkcjonariusze zrzeszeni w forach internetowych www.ifp.pl i www.strazak.pl/forum podjęli decyzję o przeprowadzeniu manifestacji w Krakowie. Termin i miejsce wybrali nieprzypadkowo, ponieważ właśnie wtedy w Krakowie będzie się odbywał szczyt ministrów NATO.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 20.03.2009 02:21

Żołnierz, Policjant, Strażak, to są zawody do których się nie trafia z przypadku a jeśli tak to bardzo źle nie od parady ta praca nazywana jest służbą. Kto tego nie rozumie nie powinien tam trafić. Uważam że człowieka decydującego się na to bądź co bądź ryzykowne zajęcie należy godziwie wynagradzać (oczywiście nie do przesady) Jednak odejście sprawnych 45-cio latków na emeryturę nie wydaje mi się sensownym rozwiązaniem człowiek taki przechodząc całą drogę od szeregowego patrolowca przez interwencje i w górę ciągle powinien podnosić swoje kwalifikacje i w wieku właśnie 35-40 lat trafiać do zajęć wymagających już doświadczenia i obycia np do sekcji kryminalnej tam przechodząc kolejne stopnie wtajemniczenia mógłby być tak samo przydatny i w wieku lat 60-ciu. Nikt przy zdrowych zmysłach nie proponuje by człowiek w wieku lat 60-ciu ścigał się po mieście z wyrostkami bo można by to porównać do kopania się z koniem co wcale nie znaczy że ludzie w tym wieku w policji są zbędni.

Taka mała dygresja na koniec o instytucji policji tak samo jak o armii mam zdanie niespecjalne żeby nie powiedzieć że bardzo złe, ale zdarzyło mi się spotkać i z jednej i z drugiej ludzi którzy naprawdę wierzą w to co robią i to lubią.

ps: Nie zmienia się zasad w trakcie gry. Jeśli w dniu rozpoczęcia pracy prawo mówiło że po 15 latach przejdzie się na emeryturę to nikt nigdy i pod żadnym pozorem nie może odebrać takiego prawa. Dotyczy to wszystkich zawodów. Chcemy zmieniać .. proszę bardzo zmieniajmy dziś zasady dla tych którzy jeszcze są w szkołach bo na 5 lat przed rozpoczęciem pracy zasady powinny być znane by każdy wybierając kierunek nauki wiedział na co się decyduje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani JadwigO
Przywileje takie służby mundurowe miały już w okresie międzywojennym. PRL ich też nie zabrał i po 1989 za rządów prawicy nawet zostały zwiększone.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już widzę te tłumy ochotników do służb mundurowych :)
To nie są przywileje, to jest realne podejście do służby, która wcale nie jest tak łatwa jak się niektórym wydaje. Ja tez odszedłem po 15 latach służby i mam "emeryturę" oczywiście nie tak dużą jak to sobie wszyscy wyobrażają. To że tygodniowy dzień pracy przeciętnego pracownika robiłem w mniej niż dwa dni, to akurat mało osób widzi, no bo przecież wojsko czy policja to musi służyć. Tak na próbę wysłałbym każdego do takiej pracy choć na miesiąc, oczywiście nie za biurkiem tylko w terenie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdychajaca komuna rozdawała "przywileje" :
Policjant - po 15 latach - wyszkolony ,doświadczony - woli brac byle jaką emeryturkę , ale za to, bedąc człowiekiem w pełni sił - idzie szukać dobrze płatnej pracy.
Przeciez to jest nienormalne! Kogo na to stać?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proponuje 'Strajk Włoski'.
Może Policji zechce się wtedy chociażby przyjmować niektóre zgłoszenia...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.